Отидете към основна версия

2 392 15

Бизнесът с бежанците: как действат трафикантите

  • бежанци-
  • мигранти-
  • германия

Би било илюзия да се смята, че борбата с трафикантите може да бъде спечелена само с по-строги наказания

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Кои са престъпниците, които печелят милиони от отчаянието на бежанците? Германската телевизия ZDF разкрива механизма.

Тамер Бакинер е следовател под прикритие, успял да проникне в престъпната мрежа от каналджии, печелеща огромни пари от трафика на бежанци. От месеци той успешно разследва каналите за нелегално прехвърляне на мигранти през границата. Резултатите от неговите проучвания бяха излъчени от германската обществена телевизия ZDF в документалния филм "Следата: под прикритие сред каналджийската мафия".

"Проверяват даже в чорапите"

Разследването започва от Мюнхен, където Бакинер успява да си създаде важни контакти, които в крайна сметка го отвеждат до "големия бос", както е наречен във филма на ZDF човекът, който дърпа конците. За целта агентът под прикритие се представил за брокер на недвижими имоти, търсещ партньор за нелегалното прехвърляне на 60 мигранти от Турция в Германия.

Бакинер се запознал в района на мюнхенската централна гара с млад мъж от Югоизточна Европа, който повярвал на версията му и го свързал с други хора нататък по веригата. В крайна сметка той го отвел и до шефа, за когото от години прекарвал хора през границата.

Първата среща с "големия бос" се провела в Сърбия, уточнява ZDF. Изданието го описва като изключително предпазлив човек, който допускал непознати до себе си само след препоръка, правел сделките си лично и на няколко седмици сменял картата на мобилния си телефон.

Следователят под прикритие му казал, че иска да го заведе на границата, за да види как работят. А шефът го уверил, че разполагал с перфектна организация. Посъветвал го още да не носи у себе си повече от 50 евро, които му били нужни за подкупи на граничните полицаи. "Проверяват даже в чорапите", предупредил го той. Освен това му казал, че ако го полицията в Унгария го спипа, може да влезе в затвора. "Но не се притеснявай - срещу 800 до 1000 евро ще те пуснат", допълнил той.

Към границата - с автомати, камъни и стълби

Когато се мръкнало, групата тръгнала към унгарската граница с таксита, които ги закарали до царевична нива. Оттам продължили пеша, като внимавали по пътя до "базовия лагер" да избягват сръбските гранични патрули. Когато пристигнали, Бакинер видял въоръжени с автомати "Калашников" мъже, вероятно афганистанци, както и други групи бежанци и мигранти. От каналджиите разбрал, че в тази нощ около 700 души чакали в гората да бъдат прехвърлени през границата. Видял и как хората, които трябвало да придружават бежанците, събирали камъни, които по-късно да използват срещу унгарските гранични патрули, става ясно още от излъчения филм по ZDF.

Първият опит за прехвърляне на унгарска територия се провалил: след като срещу унгарските патрулни коли полетели камъни, каналджиите извадили алуминиеви стълби, с помощта на които мигрантите трябвало да се прехвърлят от другата страна на двойната телена ограда. Но граничарите се върнали и атакували нашествениците със сълзотворен газ.

На месец се печелят по 90 000 евро

"Големият бос" обаче държал непременно да покаже на новия си "клиент" успешни прехвърляния, затова ходили още няколко пъти до границата. От другата ѝ страна ги чакали превозни средства за по-нататъшния им път до Германия.

"Карам без да спирам, не спя", доверил на човека под прикритие един от шофьорите. Месечно той изкарвал между 80 000 и 90 000 евро, научаваме още от разследването. Още при товаренето на нелегалните мигранти от другата страна на унгарската ограда той получавал 3500 евро. През четирите години, откакто се занимава с каналджийство, досега не е бил хващан нито веднъж от полицията, допълва ZDF.

С наказания няма да стане

Би било илюзия да се смята, че борбата с трафикантите може да бъде спечелена с по-строги наказания, коментира на свой ред "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Докато европейската система за предоставяне на убежище функционира по такъв начин, че всеки, добрал се до Европа може да остане, докато не приключат процедурите, а депортациите са по-скоро изключение, бизнес моделът на бандите ще продължи да работи, посочва изданието. А щом някъде падат пари, винаги ще се намери кой да се възползва от това - каквито и строги санкции да съществуват.

Каналджиите могат да бъдат спрени само, ако процедурите за предоставяне на убежище наистина се осъществяват извън ЕС. Тогава вече не престъпниците ще са тези, които решават кой да стигне до Европа и кой не, се казва още в публикацията на ФАЦ.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: