През 2010 г. Едуард Сноудън е преминал 6-дневен курс по хакерство и програмиране в професионална школа в Ню Дели, Индия, твърдят от Foreign Policy, позовавайки се на информация от служители на учебното заведение Koenig, както и на други източници, на които е било известно пътуването на Сноудън. По онова време той е имал договор за работа към Агенцията за национална сигурност на САЩ, припомня журналистът Шейн Харис.
„Сноудън е работил с личен инструктор. Той е преминал курс по „етично хакерство“ - овладял е висши техники за хакване на компютърни системи и как да се възползва от недостатъците на програмното осигуряване. Основната цел на курса е да бъдат предпазвани компютрите и съдържанието им от крадци и шпиони. Именно затова участниците в него биват обучавани сами да взломяват компютри и да крадат информация“, пояснява изданието. Според публикацията, американецът се интересувал от методите за реинженеринг на най-популярните световни набори за онлайн престъпност.
На следващата година, когато Сноудън трябвало да усъвършенства своите умения за достъп до най-високата категория класифицирана информация, той не уведомил инспекторите за своето пътуване до Индия. Според Агенцията, именно благодарение на това Сноудън е получил достъп до секретните материали, които впоследствие похитил. Американските чиновници обвинили за това фирмата, която, по мнението им, не е проверила Сноудън достатъчно внимателно.
"Нашето списание изясни, че пътуването му до Индия не би трябвало да бъде загадка за властите или разузнавателните служби на САЩ. Сноудън пристигна тук в качеството си на служител с договор към Агенцията за национална сигурност, за да окаже в посолството на САЩ в Ню Дели помощ като технически специалист“, пише изданието.
Американецът казал на инструктора си, че работи за АНС и е дошъл в командировка.
Бивши сътрудници на американското разузнаване коментират, че държавните служители и сътрудници на Агенцията не са длъжни при проверка да обявяват своите задгранични пътувания с официален характер, а понякога дори ги задължават да мълчат по този въпрос,ь за да не нарушат секретността на разузнавателната операция.
Не е ясно с какво точно се е занимавал Едуард Сноудън в посолството на САЩ в Ню Дели. Авторът на публикацията издига хипотезата, че е работил с устройства за следене. В документите, огласени от него, е описана програмата Stateroom, която събира електронни съобщения с помощта на техника, с каквато разполагат всички американдски посолства по целия свят.
Сноудън казал на инструктора си, че иска да учи информатика. Той заплатил от собствения си джоб за обучението и жилището там. Бил тих, усърден и рядко ползвал почивки по време на занятията. Добре се справял с информатиката, хакерството и програмирането. Освен "етично хакерство", Сноуден изучил и програмиране на езика Java.
Интересът на американеца към анализ и реинженеринг на вредоносни програми от типа на ZeuS, Fragus и SpyEye бил необичайно голям и той потенциално влизал в разрез с принципите на „етичното хакерство“. Според Шейн, тези програми се използвали от кибер-престъпниците за овладяване на чужди компютри и кражба на финансова информация.
Сноудън не изкарал докрай всички курсове – в един момент той пратил електронно писмо, че тлябва да се вдърне в Япония, където по онова време работел, заради медицински консултации. Експрет разяснил, че американци често се обучават в Индия, където им излиза по-евтино. През същата школа и във филиала й в Дубай ежегодно преминавали от 50 до 100 американски военни.