Отидете към основна версия

2 977 32

САЩ отправиха остри критики към Косово

  • косово-
  • сащ-
  • сърбия-
  • габриел ескобар-
  • балкани-
  • евро

Косово прие за официална валута еврото през 2002 година, макар да не е член на еврозоната

Снимка: БГНЕС/ EPA

Специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар заяви, че с неизпълнението на американското искане по въпроса със сръбския динар косовското правителство не третира Вашингтон като партньор, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа, цитирана от БТА.

„Не искам да говоря какви са всички последствия, но мисля, че нашите публични изявления са показали ясно накъде отиват дипломатическите и политическите ни отношения (с косовското правителство). Много сме загрижени, защото правителството на Косово не ни третира като партньор, те не работят с нас за регионална стабилност и подкопават диалога, процес, с който САЩ са напълно ангажирани. Мисля, че (американският посланик в Косово Джефри) Ховениер го каза най-добре: това усложнява способността ни да помогнем на Косово да се интегрира в трансатлантическата общност“, каза Ескобар в интервю за „Гласът на Америка“ на сръбски, цитирано от Радио Свободна Европа.

От 1 февруари в Косово влезе в сила решение на Централната банка на Косово, което предвижда еврото да бъде единствената валута за разплащания в брой, припомня Радио Свободна Европа. Това засили притесненията на местната сръбска общност, която получава сръбски заплати и пенсии в динари и ги използва за покупки и разплащания в Косово. Международната общност призова Косово за въвеждане на преходен период.

Косово прие за официална валута еврото през 2002 година, макар да не е член на еврозоната. САЩ поискаха решението да бъде отложено, като се аргументираха с това, че то е било одобрено без предварителни консултации и без вземане предвид на негативното влияние, което ще окаже то върху сръбската общност в Косово, която използва националната валута на Сърбия – сръбския динар.

Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област. Двете страни водят преговори за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС. Около 110 държави признават независимостта на Косово, но не и Русия и Китай, както и пет страни членки на ЕС – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания. Според Ескобар незачитането на американските искания затруднява работата на САЩ да помогне на Косово в присъединяването към международни организации, включително Съвета на Европа, НАТО и Европейския съюз.

„Колкото пъти говорим за Косово с други партньори, особено с тези, които не го признават, те виждат, че Косово не изпълнява задълженията си по диалога (със Сърбия), който е под егидата на ЕС (...) Затова ни става трудно да защитим по какъвто и да е начин аргументите на Косово, включително членството в ЕС и НАТО, в Съвета на Европа и в много други организации”, каза Ескобар.

Ескобар каза, че Косово трябва да изпълни ангажимента си за създаване на Съюз на сръбските общини (ССО), който произтича от постигнатото през 2013 г. Брюкселско споразумение по диалога със Сърбия. Според Ескобар чрез Съюза би могъл да се реши и въпросът с използването на сръбския динар, като решението трябва да бъде направено чрез прозрачен процес и в съответствие със законите на Косово.

По-рано този месец помощник-държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Джеймс О'Брайън заяви, че САЩ може да не третират Косово като партньор, ако то взема решения, без да се консултира с тях. След това изявление на О'Брайън косовският премиер Албин Курти заяви, че партньорството на Косово със САЩ не е застрашено. Американският посланик в Прищина Джефри Ховениер обаче каза, че решението за забрана на динара като разплащателно средство в Косово е повлияло на качеството на отношенията между САЩ и косовското правителство.

Косовският президент Вьоса Османи заяви в петък, че въпросът със забраната за използване на сръбския динар за разплащания може да се реши вътре в Косово и че той не е трябвало да създава конфликт между Прищина и съюзниците ѝ. Централната банка на Косово каза, че решението ще се изпълни чрез облекчен преходен период, който ще продължи не повече от три месеца. Косовското правителство от своя страна заяви, че скоро ще излезе със списък от десет мерки, свързани с това косовските граждани да не бъдат засегнати по време на преходния период при прилагането на решението.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.

Свързани новини