Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олександър Литвиненко вижда "свръхцентрализацията" като една от слабите страни на руската държавна система, съобщи Укринформ и БТА.
"Вижте ситуацията в Махачкала, Башкортостан. Можеха ли те да спрат тези демонстрации? Тук няма съмнение. Бунтът на Евгений Пригожин - можеха ли да се справят с него? Можеха да се справят. Просто така и не получиха заповед от Кремъл. Без нея никога не се вземат важни решения. Това увеличава вероятността от грешка", каза той в интервю за Интерфакс-Украйна.
Литвиненко цитира и мнението на един от европейските мозъчни тръстове за руския елит. "Те разделиха целия руски елит на три групи - заложници, опортюнисти и вярващи. Вярващите са най-малката група, а заложниците са най-голямата - 60 процента. Това са прагматици, които постепенно започват да се влияят от Стокхолмския синдром", каза той.
Също така Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна отбеляза, че "трябва сами да разберем, че руснаците никога не са живели толкова добре, колкото сега. Смятам, че ситуацията в Русия днес представлява крехка стабилност. Това, цитирайки заглавието на една известна книга, може да продължи вечно, докато не свърши", заяви Литвиненко.
В отговор на въпроса дали Русия може да излезе от етапа на военна мобилизация и да се върне към мирна икономика, Литвиненко предположи, че "това е възможно". "Необходима е смяна на ръководството, а следователно и смяна на режима", заяви той.
На 29 март украинският президент Володимир Зеленски проведе първото заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна след смяната на неговия секретар. На 26 март държавният глава подписа указ за уволнението на Олексий Данилов, който бе заменен на поста от Литвиненко.