Часове преди откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи истерията за осигуряване на сигурността на състезателите ескалира постоянно.
Разположена близо до размирния Северен Кавказ столицата на Олимпиадата вече беше заплашена от серия атентати.
Как да се гарантира сигурността и как да се пресече тероризма журналистите от в. „Руски репортер“ разговарят с бивши високопоставени служители от израелската спецслужба Мосад. Оценката на специалистите по борба с терора е, че Сочи е едно от най-безопасните места в Русия.
Как да се води борбата със самоубийците-смъртници е един от най-актуалните въпроси в наши дни.
Разузнаване, разузнаване и пак разузнаване, дава рецептата бившият-заместник на службата Пини Меда. Според него не трябва да се чака дълго време, ако една жена, чийто мъж е бил убит за своята терористична дейност, напусне къщата си.
Терористичният акт е верига от хора. Един донася екплозивите, друг сглобява бомбата, трети търси подходящото място и време за атентата, четвърти намира подходящия човек за изпълнител.
Самият взрив е последната брънка. За разкъсването на тази верига са нужни внедрени агенти, разбиране на логиката на терористите, начина на вербуването на агентите и набирането на нужните парични средства.
По тази причина е необходимо да се следи, ако жена, чийто мъж е загинал, се изнесе от къщи. Не трябва да се чака спокойно дали тя ще се върне. Не тя ще се появи с гръм, посочва Пини Меда.
Според него на Кавказ, както и в Палестина все още в наши дни се гледат с недобро око на жена, която остава вдовица с дете на ръце. Тя става подвластна на строгите родови закони, които могат да я притиснат да стане атентатор самоубиец.
Това е дълга и продължителна война, ден след ден, нощ след нощ. Агентите събират информация и я предават на разузнаването, което я анализира.
Пини Меда отбелязва, че в Русия не знаят за предотвратените атентати, а само за успешните. Всички ние търпим поражения, няма стопроцентов успех и затова ние се стремим да минимилизираме загубите. Това не трябва да става с политиката на разрушаване на цяло село, за да убием терорист, съветва бившият началник от Мосад. Борбата с терора е сложен баланс между политика, морал, разузнаване и преследване, отбелязват експерти от израелското разузнаване.
Борбата с терористите е вербуване на агенти, активно гражданско общество и използване на електронни средства за шпионаж, твърди Йорам Швайцер, консултант към военното министерство по проблемите на международния терор.