Отидете към основна версия

1 107 6

Вицеканцлерът на Германия посети силно укрепената граница между Северна и Южна Корея

  • германия-
  • вицеканцлер-
  • посети-
  • укрепена-
  • граница-
  • северна корея-
  • южна корея

След завръщането си от граничния район Хабек сравни корейската военна демаркационна линия, която разделяше Западна и Източна Германия в продължение на десетилетия преди края на Студената война

Снимка: БГНЕС

Вицеканцлерът на Германия Роберт Хабек, който е на посещение в Южна Корея, посети днес силно укрепената граница на страната със Северна Корея в момент, когато напрежението на Корейския полуостров нараства, предаде ДПА и БТА.

След завръщането си от граничния район Хабек сравни корейската военна демаркационна линия, която разделяше Западна и Източна Германия в продължение на десетилетия преди края на Студената война.

"Това е много различна граница от тази, която познаваме от разделението на Германия", каза Хабек, като добави, че въпреки това посещението му е напомнило именно за миналото на Германия.

Вицеканцлерът отбеляза, че посещението му го е накарало да се замисли над историята на Корея, корейската война, кървавите битки и разделението, както и над заплахата, която представлява Корейската народнодемократична република (КНДР) след посещението на руския президент Владимир Путин там.

Повод за визитата на Хабек до демилитаризираната буферна зона бе посещението на Путин в Пхенян два дни по-рано, при което той и лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун сключиха споразумение за взаимна отбрана, съгласно което всяка от страните обещава да окаже незабавна военна подкрепа на другата в случай на въоръжена агресия срещу някоя от тях.

Демократичният Юг и комунистическият Север остават де факто във война, тъй като Корейската война (1950-1953 г.) завършва с примирие - мирен договор така и не е подписан. Южна Корея е твърд съюзник на САЩ и модерната ѝ армия редовно провежда учения с американските въоръжени сили, докато Пхенян разработва ракетни и ядрени технологии, които според Сеул и Вашингтон нарушават резолюции на ООН, припомня ДПА.

Буферната зона, дълга около 240 км и широка 4 км, е създадена в края на сраженията и в момента представлява на практика границата между двете държави.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: