Московската борса, която попадна под американските санкции, няма да може да върне на клиентите валутата, заседнала в сметки в Националния клирингов център, „дъщерята“ на борсата, която отговаря за регистриране на транзакциите на нейните валутни баланси в САЩ долара и евро, чиято борсова търговия беше спряна на 13 юни, ще бъдат върнати в руски рубли, съобщиха от борсата в четвъртък, цитирани от moscowtimes.ru.
Става дума за обезпечение в чуждестранна валута, което брокерите държат в сметки в клиринговия център, както следва от съобщението на борсата. Той ще бъде върнат в рубли до 28 юни по така наречения „централен курс“ на NCC на 13 юни, уточнява платформата за търговия: това е 89,22 рубли за долар и 95,7974 рубли за евро.
Валутата, която руските граждани и компании държат в брокерски сметки, не може да бъде обект на блокиране и в резултат на това ще се направи принудително конвертиране, обясниха от борсата по-рано. Приблизително 5% от средствата в чуждестранна валута са били блокирани, според оценката на Digital Broker. Компанията, заедно с други големи брокери, включително дъщерно дружество на Raiffeisenbank, Finam и BCS, обявиха на 13 юни, че спират тегленето на долари и евро от сметки, което обаче скоро беше възобновено.
Седмица по-късно борсата срещна проблеми с изтеглянето на китайски юан, съобщи брокерската компания Sinara в петък. Тяхната причина са санкциите срещу борсата и NCC, обясни Sinara, добавяйки, че те въвеждат временни ограничения върху транзакциите в юани за своите клиенти. Самата борса увери , че транзакциите с юани „се извършват нормално“ и без забавяне на дебитиране и кредитиране на средства.
На 12 юни Московската борса беше включена в „черните списъци“ на американското Министерство на финансите със своите ключови структури за сетълмент - NCC и Националния депозитар за сетълмент (NSD). На следващия ден търговията с щатски долар, евро и хонконгски долар спря на борсата и Централната банка започна да определя официални курсове за транзакции на извънборсовия пазар.
Де факто единствената чуждестранна валута, достъпна за търговия, беше китайският юан. Но търговията с юани може скоро да бъде спряна, каза източник, близък до Централната банка на Руската федерация, пред Bloomberg. Според него китайските банки, предоставящи такива транзакции, най-вероятно постепенно ще прекратят операциите с борсата поради заплахата от вторични санкции на САЩ.