Отидете към основна версия

3 631 59

"Тя е мъж" и още лъжи за Камала Харис

  • камала харис-
  • джо байдън-
  • републиканска партия-
  • демократическа партия-
  • доналд тръмп

Откакто стана ясно, че Джо Байдън се оттегля от президентската надпревара, в мрежата скорост набират фалшиви новини за Харис

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Камала Харис била мъж, нямала право да се кандидатира за президент на САЩ и още, и още: откакто стана ясно, че Джо Байдън се оттегля от президентската надпревара, в мрежата скорост набират фалшиви новини за Харис.

"Днес си е днес. А вчера е било днес вчера. Утре ще бъде днес утре. Така че живейте днес, за да може бъдещето да е днес, защото миналото е точно толкова днес, колкото е и утре." Видео с тези объркващи думи, казани от вицепрезидентката на САЩ Камала Харис се разпространява тези дни в социалните мрежи. То обаче не е истинско, а е манипулирано, пише германската обществена телевизия АРД.

Оригиналното видео е от реч, която Харис даде на политическо събитие в подкрепа на репродуктивните права в американския университет Хауърд във Вашингтон. Описът на цялата ѝ реч може да бъде видян онлайн. Тези изречения ги няма там, няма ги и в оригиналното видео от събитието.

Британската организация за проверка на фактите Full Fact

обяснява, че аудиоканалът на видеото е бил подменен. Най-вероятно е използван и изкуствен интелект, за да се синхронизира фалшивият звук с движенията на устните на Харис. Това видео, както и други фалшиви твърдения за вицепрезидентката на САЩ, се разпространиха много бързо, след като Джо Байдън обяви, че прекратява кампанията си за втори мандат и подкрепя Харис за кандидат на Демократическата партия.

Харис има право да се кандидатира

Конспиративни теории се разпространяват и във връзка с произхода на Камала Харис, отбелязва АРД. Подобно нещо се случваше и с бившия президент на САЩ Барак Обама. Тези теории твърдят, че Харис дори нямала право да бъде президент на Съединените щати, защото само родените в САЩ имат право да се кандидатират за държавен глава.

Още преди предходните президентски избори тази конспиративна теория се разпространяваше от поддръжниците на Тръмп, а дори и от самия него. Всъщност Камала Харис е родена в Оукланд, в щата Калифорния, пише АРД. Затова и няма съмнение, че тя може да се кандидатира за президент. А фактът, че баща ѝ е роден в Ямайка, а майка ѝ - в Индия, не променя това.

Ваксинацията ѝ срещу коронавирус не беше постановка

Други фалшиви твърдения, свързани с Харис, са от времето на пандемията. Така например имаше многократни публикации, според които вицепрезидентката не била ваксинирана срещу Ковид-19. Видео, в което се вижда как Харис получава ваксината, се използва като "доказателство" - при разширяване на кадъра изглежда сякаш спринцовката няма игла. Това обаче се дължи на лошото качество на видеоклипа, където при многократно разширение на картината нещо толкова малко като иглата няма как да се вижда ясно.

На снимките от фоторепортери на информационните агенции, които са с много по-добро качество, ясно се вижда, че Харис е инжектирана с ваксината срещу Ковид-19, отбелязва АРД. Американската вицепрезидентка се ваксинира с препарата на "Модерна", а ваксинацията се излъчи на живо по американските телевизии.

Манипулирана снимка с Джефри Епстийн

Друга дезинформационна кампания е свързана с манипулирано изображение, за което се твърди, че показва как Камала Харис позира за снимка с Джефри Епстийн. Той беше арестуван през юли 2019 година, припомня АРД. Бизнесменът, който имаше връзки с най-влиятелните кръгове в САЩ, беше обвинен, че е насилвал сексуално много жени и момичета, включително малолетни, както и че ги е склонявал към проституция. Около месец след ареста на Епстийн, той беше открит мъртъв в килията си. Официалната информация е, че се е самоубил.

Снимката, на която Епстийн и Камала Харис са един до друг, е манипулирана. На истинската снимка американската вицепрезидентка позира със съпруга си Дъглас Емхоф, а не с Епстийн.

Още дезинформация по адрес на Харис?

Фактът, че за Харис се разпространява много дезинформация, беше дискутиран и при предходните избори. Изследване анализира над 300 000 публикации в социалните мрежи за 13 жени в политиката. Харис е била атакувана в над 3/4 от тези публикации, пише АРД.

Според авторите на проучването много от дезинформацията, която сега се използва срещу Камала Харис, е подобна на онази, която е била насочена и към Барак и Мишел Обама - например, че няма право да е вицепрезидент заради произхода си. Разпространяват се и други неверни твърдения - например, че Харис е имала таен план да изземе властта от Байдън още през 2020 година. А може би най-невероятното твърдение е, че всъщност вицепрезидентката на САЩ е мъж.

Изследователите откриват два важни фактора, които са водещи в дезинформационните послания по адрес на Харис - цветът на кожата ѝ и етническата ѝ принадлежност, както и полът ѝ. Тормозът, който цветнокожите жени срещат в интернет, е много по-сериозен от този, който застига белите жени.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 32 гласа.

Свързани новини