Северна Корея обеща да "унищожи напълно" враговете си в случай на война, когато лидерът Ким Чен Ун даде заповед, съобщи днес държавната агенция КЦТА, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Висши военни служители направиха тези изявления вчера, водени от „от надигаща се омраза“ към САЩ и Южна Корея, на среща, на която присъства и лидерът на страната Ким Чен-ун, за да отпразнуват 71-ата годишнина от военното примирие между КНДР и Република Корея, според КЦТА.
Северна Корея и САЩ нямат дипломатически отношения и разговорите за намаляване на напрежението и денуклеаризиране на Северна Корея са в застой от 2019 г. Държавните медии на Северна Корея наскоро съобщиха, че не се очаква това да се промени, независимо кой ще бъде следващият президент в Белия дом.
Обвинявайки САЩ и Южна Корея, че са „настървени да провокират ядрена война", висшите военни се зарекоха да укрепят военната ефективност, за да организират „смазваща атака срещу врага по всяко време и без забавяне и да го унищожат напълно, след като уважаваният върховен главнокомандващ Ким Чен-ун даде заповед."
На 27 юли 1953 г. Северна Корея подписва споразумение за примирие със САЩ и Китай, което слага край на военните действия в тригодишна война. Американски генерали подписват споразумението, представлявайки силите на ООН, които подкрепяха Южна Корея.
Северна Корея нарича 27 юли „Ден на победата“, а Южна Корея не отбелязва деня с големи събития.
Военните действия приключиха с примирие, а не с мирен договор, затова две страни все още технически са във война, посочва Ройтерс.
Междувременно южнокорейската армия разследва възможно изтичане на изключително чувствителна информация за агенти от разузнаването на Сеул, шпиониращи Северна Корея, съобщи вчера министерството на отбраната, цитирано от Франс прес и БТА.
Командването на военното разузнаване на Република Корея, таен клон на южнокорейската армия, откри преди месец, че е изтекла класифицирана информация, включително лични данни на негови агенти, разположени в чужбина, предаде агенция Йонхап от Сеул.
Оттогава южнокорейски длъжностни лица са „установили индикации“, че информацията може да е в ръцете на Северна Корея, допълва Йонхап.
В отговор на тази информация в пресата южнокорейското министерство на отбраната уточни вчера в прессъобщението си, че "военните власти в момента разследват този въпрос", без обаче да потвърди подробностите, публикувани от Йонхап.
Армията възнамерява да разреши случая "строго, в съответствие със законите и разпоредбите, въз основа на резултатите от разследването", добави министерството.
В четвъртък САЩ, Великобритания и Южна Корея издадоха съвместно предупреждение срещу глобална кибер "шпионска кампания" от севернокорейски хакери, целяща кражба на строго пазени военни тайни за подпомагане на забранената програма на КНДР за ядрени оръжия.
Съобщава се, че изтеклата информация включва подробности за южнокорейски агенти, представящи се за дипломати в чужбина, както и за агенти под прикритие, някои от които дори са се върнали у дома от страх, че самоличността им ще бъде разкрита, според Йонхап.
Информационната агенция посочва, че южнокорейските власти разследват цивилен служител от дирекцията на военното разузнаване, който е имал класифицирана информация, съхранявана на личния му компютър. Служителят обаче твърди, че компютърът му е бил хакнат.