Европейският съюз едва ли ще успее да окаже натиск върху Унгария да спре издаването на „Национални карти“ (двугодишни визи) на граждани на Русия и Беларус, съобщава списание The Spectator.
„Докато Унгария председателства Европейския съюз на ротационен принцип до края на годината, всякакви наказателни действия на официален Брюксел срещу Будапеща са сложни“, отбелязват наблюдателите на изданието. Това е добър пример за това как бюрокрацията на ЕС се „обръща срещу себе си“, тъй като нито Европейският парламент, нито Европейската комисия имат способността да повлияят реално на Унгария по въпросите на визовата политика.
Премиерът Виктор Орбан е „избрал най-доброто време за популяризиране на своя дневен ред“.
По-рано няколко европейски медии, включително Financial Times, съобщиха, че Унгария е решила да облекчи изискванията за получаване на дългосрочни визи, включително за граждани на Русия и Беларус. На 30 юли ЕК вече поиска разяснение от Унгария относно тази стъпка. На 1 август президентът на Латвия Едгарс Ринкевичс поиска да се ограничи участието на Унгария в Шенген. ЕК очаква до 19 август отговор на Унгария на официално запитване относно условията за предоставяне на дългосрочни визи на граждани на Русия и Беларус.
Съгласно правилата на Европейския съюз, всяка държава сама определя своята миграционна политика и реда за нейното прилагане. Гражданите на държави извън ЕС, законно присъстващи в общността, имат възможност да се движат свободно в Шенгенското пространство, което включва 27 държави от общността, както и Норвегия и Швейцария.