Дълго време след като украинската армия навлезе с пехотата си на руска територия, политическото и военното ръководство на страната запазиха мълчание относно целите на нападението. В събота вечерта президентът Зеленски за първи път коментира темата и заяви, че главнокомандващият украинските въоръжени сили Олександър Сирски го е информирал за "напредване на войната на територията на агресора". Както Зеленски добави, „Украйна доказва, че е способна да осигури справедливост и да окаже натиск върху агресора".
Най-сетне се появиха и добри новини за украинското население – след месеци на отбрана и болезнени загуби на фронта, отбелязва по този повод АРД. Пред германската общественоправна медия Олександър от Запорожие казва: „Фактът, че нашите момчета са в Курск, е добър. Понасяме техните удари от над две години и нека сега те да усетят как е това. Заради нашите деца и внуци“.
Но близо седмица след началото на офанзивата информацията от региона остава оскъдна и няма как да бъде проверена от независими източници. По данни на американския Институт за изследване на войната, украинските части са навлезли на 35 километра в руска територия. Други военни експерти също приемат тази оценка за реалистична.
„Не е ясно какво контролира армията“
Американският военен анализатор Майкъл Кофман обаче изразява съмнения по отношение на тази информация. Той не смята, че Украйна действително контролира района – според него за това е твърде рано.
„Не е ясно какво контролира армията и какво възнамерява да запази. Сигурното е, че те са предприели нападение – преминали са през руската гранична охрана и са взели много пленници. Не знаем колко са, но най-вероятно са стотици“, заявява Кофман в своя подкаст.
Както обобщава АРД, много от наблюдателите са единодушни – Украйна е успяла силно да изненада руснаците. И още нещо – това нападение е много по-различно от досегашните по-малки по мащаби нахлувания на руска територия. Явно става дума за дълго планирана операция на украинската армия.
Какви са рисковете за Украйна
По думите на Кофман, с нападението си срещу Русия Украйна поема голям риск. Междувременно става ясно, че Русия е прехвърлила войски от Харковския фронт в региона на Курск, но от ключовия фронт в Донбас досега е изпратила значително по-малко сили, отколкото би се искало на Киев. Това съобщи британското издание The Economist, позовавайки се на свои източници.
"Техните (руските - бел. ред.) командири не са идиоти", казва и източник от украинския генерален щаб. "Те придвижват войски, но не толкова бързо, колкото ни се иска. Те знаят, че не можем да разтягаме логистиката си на 80 или 100 километра", добави той. Събеседникът на The Economist призова да не се правят сравнения между ставащото в района на Курск и успешната операция на Украйна за отвоюване на по-голямата част от Харковска област в края на 2022 година. "Опасността е, че ще попаднем в капан и Русия ще ни счупи зъбите", добавя той.
По-добри позиции при преговори?
Пред ДВ военни експерти казват, че Украйна се стреми да завладее колкото може по-голяма руска територия, за да е в състояние да окаже натиск върху Москва. При това положение Киев би имал по-добри позиции при възможни мирни преговори: окупирани от Русия земи биха могли да бъдат разменени срещу завладени от украинците руски територии. От военно-стратегическа гледна точка напредването навътре в Русия може да доведе до създаването на буферна зона за населението в тези райони на Украйна, в които се водят сражения.
Що се отнася до поетия риск, украинският военен експерт Олег Жданов казва пред ДВ, че той определено съществува, но благодарение на продължаващата военна подкрепа от Запада Украйна е набрала нови сили. Според него нахлуването е най-вече политически успех за Украйна в стремежа ѝ да окаже натиск над руското ръководство.
Автори: Янина Семенова | Юрий Решето | Екатерина Венкина | Ребека Барт ARD