Отидете към основна версия

4 437 9

И Приднестровието иска да стане част от Русия

  • приднестровието-
  • присъединяване-
  • русия-
  • молдова-
  • крим-
  • референдум

Непризнатата република в състава на Молдова отправи обръщение към Държавната дума на РФ

Референдумът в Крим може да предизвика процес на присъединяване към Русия на редица спорни територии в Източна Европа. Това предположение на западни политически анализатори може да бъде потвърдено, ако Приднестровието се превърне в следващия „руски субект“.

Ръководството на непризнатата официално република, вероятно вдъхновено от действията на Симферопол за обединяване с руската федерация, се обърна към Държавна дума (руския парламент) с молба за разширяване на основанията за приемане на нови територии в състава на РФ, съобщи в. „Ведомости“.

Предложението за включването на Приднестровието към Руската федерация е отправено към говорителя на Думата Сергей Наришкин от председателя на Върховния съвет (парламента на републиката) Михаил Бурла. В обръщението му ставало дума за законопроект на партия „Справедлива Русия“ за опростяване на присъединяването на нови територии към РФ, който законопроект давал възможност само за присъединяването на Крим, но не и на Приднестровската република. Повдигало нови въпроси и провеждането на евентуален референдум по законите на Молдова, тъй като непризната република си има собствено законодателство.

Междувременно споменатият законопроект, улесняващ процедурата по присъединяването на Крим, обаче беше изтеглен от Думата като ненавременен. Но един от лидерите на фракцията - Михаил Емелянов, е заявил пред изданието, че проектът ще бъде доработен с оглед  възможността в състава на федерацията да бъдат приемани и други територии, след което ще бъде внесен отново.

Припомняме, че малко преди разпадането на СССР, на 2 септември 1990 г., 5 разположени на левия бряг на р. Днестър района от Молдова обявиха създаването на Приднестровска съюзна република в състава на СССР, а по-късно независима Приднестровска молдовска република. През 1992 г. в региона започна въоръжен конфликт, след като властите на Молдова въведоха войски там.

Членовете на международната общност с участието на Молдова, Приднестровието, Русия, Украйна и ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа) неведнъж са обсъждали съдбата на автономията, но до компромис така и не се стигна. 

През 2006 г. регионът частично беше признат за суверенна държава само от Абхазия и Южна Осетия, които самите не са признати от по-голяма част от света. Тогава за присъединяване на републиката към Русия гласуваха 97,2% от избирателите, а руският парламент обяви референдума за легитимен. През есента на 2009 г. лидерът на Приднестровие Игор Смирнов заяви, че републиката е готова да влезе в състава на Руската федерация.

В края на миналата година парламентът на републиката одобри на първо четене законопроект, който въвежда в действие на територията на непризнатата република руското федерално законодателство, а за официален език бе признат руският.

В сегашното обръщение на Върховния съвет на Приднестровието се отбелязва, че положението в републиката може да се влоши, ако Молдова, подписвайки споразумение за асоциация с ЕС въведе ограничителни икономически мерки.

Молдова смята Приднестровието за своя територия и миналата седмица парламентът на страната прие закон за забрана да се провеждат на местни референдуми по общорепубликански теми. Повод за това стана референдум в Гагаузия, където жителите гласуваха за излизане от Молдова в случай на загуба на независимост и против влизането в ЕС.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини