Русия покани саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман да участва в срещата на върха на БРИКС, която ще се проведе в град Казан от 22 до 24 октомври, съобщи руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс. Лавров направи това изявление по време на официално посещение в Саудитска Арабия, цитирано от БТА.
Миналата година блокът на развиващите се страни покани Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет, Аржентина и Обединените арабски емирства да станат негови членове. Този ход цели да ускори постигането на целта на организацията за промяна на световния ред, който тя смята за остарял. Според два пряко запознати с въпроса източници на Ройтерс, Рияд все още обмисля поканата за присъединяване.
САЩ целят да запазят монопола си над всички процеси в Близкия изток, заяви Лавров, цитиран от ТАСС, след срещата на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив. „Убеждавали сме се неведнъж, че подобна позиция води до провал“, добави той, коментирайки съобщения, че САЩ, Катар и Египет искат да предложат на Израел и „Хамас“ ултимативно споразумение за прекратяване на огъня във формат „или-или“.
Подобни ултиматуми са „покана кръвопролитието да продължи“, подчерта Лавров, като обвини САЩ, че са блокирали инициативи на Русия и други държави за регулиране на конфликта. Корените на проблема са във факта, че от 80 години насам така и не може да бъде решен въпросът за създаване на палестинска държава, добави руският първи дипломат.
Лавров обвини Запада, че няма намерение да сключва честно споразумение за Украйна, отбелязва ТАСС. Руският външен министър определи като ултиматум инициативата на украинския президент Володимир Зеленски и подчерта, че „това, че Западът се хваща за този ултиматум, означава само едно – че Западът не иска да постигне честно споразумение“. Русия никога не е разглеждала сериозно „формулата на Зеленски“, добави Лавров.
Лавров посочи, че повечето западни предложения „започват с думите, че трябва да се прекратят бойните действия и да се зачете международното право, имайки предвид гарантирането на териториалната цялост на Украйна“. Но за Москва въпросът не е в териториите, подчерта руският външен министър.
„Никога не сме искали чужда земя, просто искахме хората, които са неразделна част от руския свят, руската култура, руския език, история, религия, да бъдат третирани хуманно, както изискват международното право, многобройните конвенции за правата на човека и за правата на националните малцинства, и най-вече Уставът на ООН“, каза Лавров. Според него нито една от представените мирни инициативи за Украйна не взема предвид проблема с гарантирането на правата на рускоговорящите.
„И аз днес говорих по тази тема с колегите от Бразилия, от Индия, защото те проявяват определен и разбираем за нас, заинтересован подход да допринесат по някакъв начин за преодоляване на кризата“, каза Лавров.