Отидете към основна версия

3 513 40

Все по-далеч от идеите на Ататюрк: Ердоган ислямизира Турция

  • реджеп ердоган-
  • ататюрк-
  • турция-
  • турци-
  • ислям-
  • религия-
  • истанбул-
  • анкара-
  • ердоган-
  • ислямизация

В Турция има нови учебни планове, чиято цел е по-нататъшната ислямизация на страната

Снимка: БГНЕС/ EPA

Новата учебна година в Турция започна с нова учебна програма за някои класове. Там думата „морал" се среща 59 пъти, пише „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Президентът Реджеп Тайип Ердоган отдавна е обявил за цел възпитаването на „благочестива младеж". Новата програма е още една стъпка в тази посока.

"Най-политизираната образователна реформа"

Както посочва германското издание, тази програма не е била подложена на анализ, не е обърната към децата и представлява най-политизираната образователна реформа от идването на Ердоган на власт. ФАЦ цитира експерта по образованието Суат Кардаш, чиято най-голяма тревога е обстоятелство, че правителството преследва политически дневен ред, вместо да търси отговори на най-неотложните образователни проблеми на страната. „Нашите деца имат спешна нужда от повече когнитивни способност, а програмата е претоварена с морални принципи, религиозни съдържания и социоемоционални компетентности." Експертът смята още, че концепцията е била разработена без каквито и да било познания за модерната педагогика.

ФАЦ отбелязва, че все пак през последните десет години резултатите на Турция в Програмата зе международно оценяване на учениците PISA са се подобрили леко, а и в инфраструктурата са направени инвестиции. Но последното сравнително проучване показва, че Турция е далеч под средното ниво на 38-те държави в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. По математика, например, 39 процента от турските ученици са в групата с най-лоши резултати, само 5 на сто са се оказали сред отличниците.

Ердоган продължава трансформацията на държавата

Пред германското издание Кардаш, който е участвал в първата образователна реформа на Ердоган през 2003 година, разказва, че тогава, във връзка с амбициите на Турция да стане част от ЕС, целите са били повече критично мислене, повече разнообразие и образование с акцент върху човешките права. Всичко това отдавна е минало. Днес дори името на реформата е показателно: Образователен модел за столетието на Турция. С идеята за турски век Ердоган продължава трансформацията на държавата, пояснява ФАЦ.

Новата учебна програма силно редуцира възможностите на учителите да я прилагат според профила на своя клас и на своето училище, изтъква Кардаш пред германското издание. А министерството планира нова вълна от инспекции. „Те ще проверяват тетрадките на децата и плановете на учителите." В Турция и преди е било така - преди секторът да бъде демократизиран донякъде през 2003 година.

Образованието е силно политизирано още от основаването на републиката, припомня ФАЦ. Кемал Ататюрк вижда в него инструмент за ускорена модернизация на страната и за придаване на светски характер на обществото. До 2014 година забрадките в повечето училища още са забранени. Това полага основите за поляризацията на турското общество, която дава отражения и до днес. Но Ердоган променя посоката, в което се движи образованието. От 2012 година насам религиозните училища (в каквото е учил и Ердоган) могат да бъдат посещавани и от по-малки ученици. А през 2017 година е приета голяма реформа в учебните планове - несъвместима с ценностите на основателя на републиката Ататюрк, както смятат светските турци. Неговата значимост в учебниците по история и социални науки вече не е така силно подчертана, както преди - по-голямо внимание се обръща на „турско-ислямската цивилизация". Еволюционната теория е премахната от обучението по биология, а религиозното обучение е разширено и догматизирано.

Уверено по пътя на ислямизацията

Заради всичко това все повече родители от светската средна класа изпращат децата си в частни училища, които междувременно са една пета от всички. Но заради актуалното тежко икономическо положение в страната все по-малко семейства могат да си позволят частно образование. Недоволството от качеството на обучението изпълва не само поддръжниците на опозицията, посочва ФАЦ. Допитване на Института за проучване на общественото мнение „Konda" сочи, че 68 процента от анкетираните са недоволни или много недоволни. Има и още нещо - недостатъците в образователната система често се посочват в допитванията и като една от основните причини за миграцията.

Новата учебна програма последователно върви по пътя на ислямизацията, подчертава германското издание. Ердоган отхвърля критиките на опозицията и на близките до нея учителски синдикати с думите: „Ние няма да позволим на никого да застане между децата на тази страна и религиозните ценности".

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: