Отидете към основна версия

2 918 23

Изгоден бизнес! Украинският фронт е процъфтяващ пазар за балканските производители на оръжие

  • русия-
  • украйна-
  • оръжие-
  • балкани-
  • война

Въпреки че и в Босна, и в Сърбия действат закони, които им забраняват да продават оръжия във военни зони, тези страни са намерили обходни пътища чрез трети страни

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Докато войната в Украйна продължава, производителите на оръжие от Западните Балкани преживяват бум. Производството на оръжия се е увеличило няколко пъти, пише The Economist.

След разпадането на Югославия през 90-те години на миналия век терористите и гангстерите се радват на голям брой оръжия. Сега е ред на западните правителства. В момент, когато в Украйна бушува война, те изземват боеприпаси и минохвъргачки от региона. Производителите на оръжие от Западните Балкани са в подем. Сръбският износ на оръжие се е увеличил четири пъти от 2020 г. насам около 800 млн. евро (1,6 милиарда лева) от неговите боеприпаси са отишли в Украйна след инвазията. Износът на Босна през първите четири месеца на 2024 г. почти се е удвоил в сравнение със същия период на миналата година. Нейните фабрики за боеприпаси работят денонощно, твърди Ясмин Муянович от Института за стратегии и политики "Нови линии", изследователски център.

Според The Economist от 2020 г. насам износът на сръбски оръжия се е увеличил четирикратно: след нахлуването на Русия в Украйна Сърбия е доставила боеприпаси на стойност около 800 млн. евро. Износът на Босна почти се е удвоил през първите четири месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на миналата година. Нейните заводи за боеприпаси работят денонощно.

Тези държави са в състояние да произвеждат толкова много оръжия, защото някога са имали голяма армия, подкрепяна от обширен военнопромишлен комплекс. Остатъците от отбранителната промишленост сега са концентрирани в Босна и Сърбия, които осигуряват над 90 % от военния износ на Западните Балкани.

Според публикацията особен интерес за Украйна и нейните поддръжници представлява способността на индустрията да произвежда боеприпаси и оборудване по съветски и натовски стандарти. Освен това един босненски снаряд може да струва с една четвърт по-малко от западния.

Въпреки че и в Босна, и в Сърбия действат закони, които им забраняват да продават оръжия във военни зони, тези страни са намерили обходни пътища чрез трети страни. Така например основният купувач на босненски патрони са Съединените щати, които ги пренасочват към Украйна. Но Сърбия, въпреки отказа си да наложи санкции на Русия, изпраща хиляди артилерийски снаряди чрез Чешката република, Турция и подставени фирми. Балканските членки на НАТО - Хърватия, Албания, Черна гора и Северна Македония - предадоха значителна част от запасите си от стари съветски оръжия. Хърватия обаче вероятно ще ремонтира износените кувейтски танкове М-84 (югославската версия на съветския Т-72), които ще бъдат изпратени в Украйна, допълва РБК-Украйна.

Economist смята, че за някои балкански правителства подобно производство на оръжия е възможност да спечелят политическо доверие в Америка и Европейския съюз. Това важи с особена сила за тези, които се стремят да се присъединят към ЕС, като Босна и Албания. Босненските фабрики за боеприпаси, които някога са били на ръба на затварянето, сега са с пълен персонал.

Що се отнася до Сърбия, за нейния президент Александър Вучич продажбата на оръжия на Украйна е както част от деликатното балансиране между Запада и Русия, така и добър бизнес.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: