Руските депутати приеха днес на първо четене закон, който забранява насърчаването на живот без деца, предаде Франс прес, цитирано от БТА.
Парламентарният вот се провежда в момент, когато Русия е изправена пред демографска криза, изострена от конфликта в Украйна. Законодателният акт отразява усилията на Кремъл за защита на традиционните ценности.
Нормативният акт беше приет на първо четене единодушно от депутатите и вотът беше излъчван на живо. Предстои гласуване на законопроекта на второ и трето четене.
Законът предлага забрана на пропагандата на съзнателен живот без деца или на така нареченото **„движение на свободните от деца хора“** – тези, които избират да нямат деца по лични, икономически или екологични причини.
„Силното семейство е обявено за традиционна ценност“ в Русия през 2022 г., се подчертава в бележките към законопроекта. Автори на текста са Валентина Матвиенко, председателката на Съвета на Федерацията, и Вячеслав Володин, председателят на Държавната дума.
„Една от заплахите за традиционните ценности е насърчаването в руското общество на идеологията на живот без деца, която води до упадък на социалните институции и създава условия за обезлюдяване“, допълват авторите на закона.
Те посочват, че в интернет има общности и групи, които насърчават този начин на живот и проявяват агресивно поведение към онези, които искат да имат деца. Това обяснява необходимостта от механизъм за защита на традиционните ценности.
Законопроектът забранява пропагандата на съзнателен живот без деца в интернет, медиите, филмите и рекламите. Нарушителите ще бъдат глобявани със суми от 400 000 рубли (около 4000 евро) до 5 милиона рубли (около 47 000 евро).
„Не трябва да има пропаганда, която да оказва натиск върху жените при взимане на решение за раждане на деца. Подобно нещо се случва в САЩ и Европа“, заяви днес Володин в „Телеграм“ след гласуването на първо четене.
От идването си на власт през 2000 г. Владимир Путин постави като приоритет възпирането на демографската криза в Русия, наследена от съветската епоха. Въпреки усилията му обаче, този приоритет все още не е постигнат. През юли Кремъл призна „катастрофална ситуация за бъдещето на нацията“, като загубите на фронта в Украйна от 2022 г. само ускориха тази тенденция, отбелязва Франс прес.