Следващата седмица външните министри на страните от ЕС ще обсъдят възможностите за мобилизиране на големи средства в помощ на Киев, включително от замразени руски активи, заяви полският външен министър Радослав Шикорски в ефира на телевизия TVN24, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Това, което ни очаква, е може би ключово [заседание] на Съвета на ЕС по външни работи следващата седмица, защото на него може да се вземат или да не се вземат много важни решения за това дали сме готови да предоставим реални средства, например от замразени руски активи, за да подкрепим Украйна, дали сме готови да дадем на Украйна една година, за да укрепи преговорните си позиции", каза министърът.
На 12 ноември ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел заяви във Варшава, че общността трябва да обмисли възможността за засилване на подкрепата за Украйна след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, припомня ТАСС.
Мнозинството от украинците няма да приемат всякакъв компромис с Русия, който новата администрация в САЩ се опита да прокара. Това каза за БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология.
Институтът публикува днес резултатите от анкета, проведена миналия месец. Според нея 58% от украинците остават против териториални отстъпки, независимо от неуспехите на фронта от последните месеци и продължаващите бомбардировки над Киев и други градове:
"От една страна украинците са против мир на всяка цена, обществен натиск върху правителството в такава насока няма. От друга страна украинците са гъвкави, склонни са да отложат освобождението на някои области за в бъдеще, по-конкретно Донбас и Крим, но само в замяна на реални и твърди гаранции за сигурността.
Тези гаранции могат да са членство в НАТО или нещо друго, като например достатъчно оръжие, което ще предотврати бъдеща руска агресия", каза Грушецки.
В интервю за предаването "Събота 150" той бе категоричен, че общественото мнение в Украйна няма да приеме в никакъв случай другите териториални претенции на Кремъл:
"Със сигурност една част от хората са толкова уморени от войната, че биха приели дори раздяла с Херсон и Запорожие, но тези хора са незначително малцинство. Мнозинството виждат в тези градове наши крепости и няма да ги изоставят, дори ако получат гаранции за сигурност за останалата част на Украйна", каза още украинският социолог.