Отидете към основна версия

12 428 125

Междуконтинентална ракета или не - атаката срещу Днипро повишава залозите

  • русия-
  • украйна-
  • ракета-
  • владимир путин-
  • нато-
  • днипро

Само по себе си използването на толкова скъпи и трудни за производство ракети за атака на украински градове едва ли може да се счита за оправдано дори от военна гледна точка

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Източници от администрацията на САЩ не потвърждават, че изстреляната ракета е междуконтинентална. Би Би Си и неговият американски партньор Си Би Ес разговаряха с двама американски служители за това дали Русия наистина е използвала междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна.

Украински официални лица обявиха изстрелването на междуконтинентална балистична ракета по град Днипро. Президентът Володимир Зеленски каза, че това заключение се основава на наблюдаваните характеристики на ракетата, но изследването все още продължава. Москва не коментира тези изявления.

И двамата служители от администрацията се съгласиха да говорят при условие за анонимност. Според тях ракетата наистина е балистична, но не е междуконтинентална. Един от събеседниците каза, че това е ракета със среден обсег.

Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова получи обаждане по време на брифинг за пресата и беше помоленa да не коментира изявлениятa за междуконтиненталната балистична ракета.

Ако информацията от телефонния разговор между Мария Захарова и нейния неизвестен събеседник може да се счете за вярна, руската ракета е била насочена срещу завода "Южмаш" в Днипро, който произвежда ракетни двигатели за цивилни и военни цели, както и извършва ремонти на военна техника.

До този момент въпросната ракета не е била използвана в битка и до голяма степен нейните характеристики не са известни. Знае се, че може да носи и ядрени бойни глави и е създадена на база двустепенната "Топол-М".

По данни на Defence Express, "Рубеж" РС-26 е разработка на Руската федерация с висока степен на секретност, тъй като е правена в нарушение на Договора за ракетите със среден и малък обсег на действие. Разработването ѝ е започнало още през 2006 г, но през 2018 г. ракетата е била изключена от програмата за въоръжението до 2027 г. Считаше се, че вместо нея РФ се е съсредоточила върху разработката на "Искандер-К". През юли тази година Кремъл заплаши, че ще възобнови производството на ракети със среден обсег, сред които именно попада "Рубеж".

Сред тези характеристики, които са доста вероятни, са стартова маса от 40-50 тона, обсег до 6000 км и оборудване под формата на четири отделни бойни глави с капацитет от 0,3 Mt всяка, подобни на тези, използвани в RS-24 Ярс. Смята се също, че може да бъде оборудвана с хиперзвукова планираща единица от типа "Авангард".

Военният наблюдател на Би Би Си коментира, че е общоприето, че междуконтиненталните балистични ракети (МКБР) имат обсег от най-малко 5,5 хиляди километра и са способни да атакуват цели на друг континент. Но според него тази класификация е доста условна - тя е приета, за да се премахнат несъответствията в преговорите за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия и да се приведат техните характеристики до определен общ показател.

Ракетата РС-26 "Рубеж", която според украински източници е била използвана за удар по Днипро, според открити данни има обсег от 2000 до 6000 километра. Този диапазон обикновено се отнася за ракети със среден обсег (БРСОД).

Може би декларираният максимален обхват на полета на RS-26 - 6000 км е позволил на руската страна да избегне обвиненията в нарушаване на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег (ДРСМО), който беше подписан от СССР и САЩ през 1987 г. и все още беше в сила на времето на разработване на новата ракетна система в сила. Формално, въз основа на техния максимален обхват на полета, тези ракети могат да бъдат класифицирани като междуконтинентални ракети, които не са предмет на Договора за РСМД.

Все пак междуконтинентална или не - класификацията на ракетата, която е изстреляна срещу Украйна, не е толкова важна.

Ракетите със среден обсег имат не по-малка разрушителна сила от междуконтиненталните ракети. Те са с еднакви балистични и високоскоростни характеристики, могат да носят не по-малко полезен товар, включително ядрен товар, а също така имат множество бойни глави. И по-малкият им обсег ги прави още по-трудни за сваляне - противоракетната отбрана има по-малко време за реакция.

Ако се потвърди, че ударът по Днипро действително е извършен от ракетната система РС-26 "Рубеж" или нещо подобно, то самият факт на използването на стратегически оръжия (макар и в неядрена версия) във военните действия в Украйна, вече е повишаване на залозите.

Само по себе си използването на толкова скъпи и трудни за производство ракети за атака на украински градове едва ли може да се счита за оправдано дори от военна гледна точка. Но фактът, че това се случи след като съюзниците на Киев позволиха използването на западни оръжия за атака на руска територия, изглежда като демонстрация на готовността на Москва да играе с по-високи залози и по-нататъшна ескалация на конфликта.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 60 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: