Смяната на властта в Сирия може да бъде придружена от реализирането на няколко сценария за развитие на ситуацията, чак до разцепването и разпадането на арабската държава, пише турският проправителствен вестник Sabah.
По-рано беше съобщено, че в неделя сутринта бойци от терористични групи са влезли в Дамаск. Според телевизионния канал Ал Джазира правителствените сили са напуснали центъра на града. Ръководителят на правителството Мохамед Гази ал Джалали обяви готовността си да прехвърли властта в Сирия по мирен път.
Първият сценарий за възможното развитие на събитията в Сирия включва създаването след свалянето на администрацията на президента Башар Асад от Сирийската демократична република на опозиционен съюз с различни фракции и идеологически различия. Въпреки че този вариант е трудно осъществим, той ще бъде подкрепен от Турция, Русия, САЩ и европейските страни, тъй като това ще запази целостта на Сирия, смята колумнистът на Sabah Берджан Тутар.
Вторият сценарий включва създаването на Ислямска република Сирия, където гръбнакът на новото правителство ще бъдат представители на Hayat Tahrir al-Sham. В този случай Сирия ще бъде управлявана от представители на салафитите (движение в сунитския ислям), „които не таят идеологическа враждебност към Израел и САЩ“, пише журналистът.
Според третия сценарий в Сирия може да бъде създадена „антишиитска държава под израелски контрол“. Основата на неговата доктрина ще бъде антииранска ориентация, блокада на ливанското шиитско движение Хизбула и лишаването му от логистична и военна подкрепа от Техеран.
Четвъртият сценарий включва създаването на Федерална република Сирия под егидата на САЩ, която според автора на статията „ще бъде балканизирана чрез разделяне на малки джобни държави“.
Петият сценарий за развитие на събитията в Сирия, според Тутар, предвижда нейното разцепление и разпадане. „Ако опозицията и страните, които я подкрепят, не успеят да постигнат съгласие за реализацията на такъв сценарий, гражданската война в Сирия ще ескалира отново. „В крайна сметка това ще доведе до пълен крах“, пише колумнистът на Sabah.