Кремъл омаловажи щетите, нанесени върху руското влияние в Близкия изток от падането от власт на сирийския президентът и близък съюзник на Москва Башар Асад, като заяви, че фокусът му е върху Украйна и че Москва поддържа контакт с новите управляващи в Сирия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Когато Русия се намеси в сирийската гражданска война през 2015 г., тя спомогна за накланянето на везните в полза на Асад, така че падането му от власт сега нанася сериозен удар както на Русия, която води война в Украйна, така и на Иран, който се бори с подкрепяния от Съединените щати Израел в Близкия изток.
"Разбира се, знаете, че сме в контакт с тези, които в момента контролират ситуацията в Сирия", заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Запитан до колко падането на Асад е отслабило влиянието на Русия в региона, Песков заяви, че Москва поддържа контакт с всички държави в региона и ще продължи да го прави.
Говорителят на Кремъл подчерта, че основен приоритет на Москва е Украйна. "Специалната военна операция (използван от Москва термин за войната в Украйна - бел. ред.) е абсолютен приоритет за нашата страната: трябва да гарантираме интересите на нашата сигурност, интересите на руския народ и ние ще го направим", заяви той.
Москва подкрепя Сирия още от началото на Студената война, като признава независимостта ѝ през 1944 г., когато Дамаск води борба за независимост срещу френското колониално управление. Западът гледа на Сирия като на съветски сателит, отбелязва Ройтерс.
Песков осъди и ударите на Израел и разполагането на войски в близост до окупираните Голански възвишения и заяви, че желае "възможно най-скорошното стабилизиране на ситуацията" в Сирия, отбелязва Франс прес.
"Бихме искали ситуацията в страната (Сирия) да бъде стабилизирана възможно най-скоро, по един или друг начин", заяви той.
Израел превзема част от това планинско плато в Сирия през 1967 г. (по време на Шестдневната война). През 1973 г. отблъсква сирийска атака, целяща отвоюването на територията по време на израело-арабската война (известна като Войната от Йом Кипур - бел. ред.), преди да приеме закон за анексирането на тази част през 1981 г., припомня Франс прес.
Малко вероятно е израелските действия в буферната зона на Голанските възвишения да допринесат за стабилизиране на ситуацията във вече дестабилизираната Сирия, заяви Песков, цитиран от руската държавна новинарска агенция ТАСС.
"Нямам какво да добавя към това, което вече беше казано. Разбира се, нанасянето на удари, действията в района на Голанските възвишения, в района на буферната зона, едва ли допринасят за стабилизиране на ситуацията във вече дестабилизираната Сирия", добави той.