Отидете към основна версия

2 480 84

Европа обсъжда изпращането на войски в Украйна при евентуално примирие

  • европа-
  • украйна-
  • войски-
  • примирие-
  • изпращане

Водеща роля за европейските нации в гарантирането на сигурността след отказ на Тръмп да ангажира американски войски

Снимка: БГНЕС

Европейските държави обсъждат възможността да разположат войски в Украйна в случай на примирие или мирно споразумение. Това идва след изявление на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че Вашингтон няма да изпраща американски сили за гарантиране на сигурността в региона, съобщава "Ройтерс", цитирано от News.bg.

Френският президент Еманюел Макрон ръководи началните дискусии, които обаче показват различия относно целите и формата на такава мисия.

Разделение в подходите

Лидерите на Европа са изправени пред дилемата дали да предложат на Украйна гаранции за сигурността, без това да създаде впечатление, че Западът е готов да преговаря с Русия. Предложението за разполагане на войски в Украйна се счита за част от стратегията на Европа да възпира бъдещи руски нападения и да осигури траен мир.

Италиански официални лица подкрепят по-традиционна мироопазваща мисия, докато Франция и Украйна настояват за силова операция, способна да възпира руска агресия.

Възможният мащаб на мисията

Експерти изчисляват, че една основна мисия за гарантиране на примирие ще изисква около 40,000 войници. Пълната ротационна система може да включва до 100,000 войници. Според френски военни представители такива операции са сложни, особено при наличието на възможни провокации, включително стрелба по международни войски.

Предложението на Италия е мисията да бъде под егидата на ООН. Но постоянният статут на Русия в Съвета за сигурност поставя предизвикателства пред този подход.

Различия между европейските столици

Плановете срещат съпротива от някои столици. Полският премиер Доналд Туск категорично отхвърли участието на Варшава, докато германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че Берлин може да допринесе за примирие, но е твърде рано за конкретни ангажименти.

Исторически контекст

Ако бъде реализирана, мисията би се превърнала в най-голямото военно усилие на Европа от конфликтите в бивша Югославия през 90-те години, когато в Босна и Косово бяха разположени десетки хиляди войници.

Тръмп оставя Европа да води

На среща в Париж между Макрон, Зеленски и Тръмп беше подчертано, че американските сили няма да се включат в мисия за гарантиране на сигурността. Все пак Вашингтон би могъл да окаже разузнавателна и оперативна подкрепа.

Необходимост от стратегическо обединение

Текущите обсъждания разкриват нуждата Европа да поеме водеща роля в гарантирането на регионалната сигурност. Отговорността за разполагане на войски в Украйна и изграждане на капацитет за бъдещи мисии остава ключов приоритет за континента.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 31 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: