Отидете към основна версия

2 114 73

Отпуска, болнични и пенсия за проституиращите в Белгия

  • проституция-
  • белгия-
  • проститутки-
  • работа-
  • права на жените

Проституиращите в Белгия вече имат повече права. Тя стана първата държава в света, приела мащабен трудов закон за секс работниците.

Снимка: Shutterstock

От началото на декември проституиращите в Белгия имат повече права: платена отпуска, платени болнични и майчинство, пенсия. Така Белгия стана първата държава в света, приела мащабен трудов закон за секс работниците, отбелязва по този повод германската обществена телевизия АРД.

Всеки пълнолетен, зает в бранша, може да подпише съответния трудов договор и да има достъп до социално осигуряване. Работното време, заплащането и мерките за безопасност също се уреждат в договора. Така например работодателите вече са задължени да инсталират алармен бутон във всяка стая или да предоставят на служителите алармено устройство, ако работят извън дома. "Можем да ги използваме, ако се почувстваме несигурни по някаква причина", обяснява пред АРД Мел пред АРД, заета в бранша, която предпочита да не споменава фамилията си пред медиите. "Преди нямахме почти никакви права. Сега най-накрая имаме закон, което означава подкрепа от държавата", добавя тя.

Възможен контрол

За Даан Баувенс от Управителния съвет на UTSOPI, организация, която представлява интересите на секс работниците, това е много важно. "Основното е, че работата вече е регламентирана и може да бъде контролирана от инспекцията по труда - както всяка друга професия в тази страна", обяснява Баувенс.

Това засилва позицията на секс работниците, например в отношенията им със собствениците на публични домове. Освен това законът премахва формалната дискриминация между секс работниците и другите служители, а това е уникално - няма го никъде другаде в света.

"Ние казваме: предоставянето на платени сексуални услуги е работа. Но това не означава, че това е професия като всяка друга. Не, не е", подчертава Баувенс.

Професията крие особени рискове и жените и мъжете, които я упражняват, трябва да бъдат защитени от тези рискове, уточнява представителят на UTSOPI.

Стимул за постоянна заетост

По приблизителни данни в Белгия има между 20 000 и 30 000 секс работници. От новия закон ще се възползват само тези, които искат да бъдат наети на постоянна работа. Досега това са направили не повече от една трета от тях, разяснява АРД.

По думите на Мел, има нейни колежки, на които им е важна анонимността и предпочитат да не фигурират в данните на различните институции. Условие е също така подписващият такъв трудов договор да пребивава законно в страната. А не всички, които работят в бранша, са узаконили престоя си в Белгия.

Това изискване се очаква да стимулира проституиращите да търсят постоянната заетост. Освен всичко друго това ще им даде и по-голяма сигурност – например, че няма да могат просто така да загубят работата си, или че ще получават социални помощи, ако решат да напуснат - както всеки друг служител, посочва АРД.

Друг важен момент, казват от UTSOPI, е, че работодателите трябва да докажат, че нямат криминално досие. "Например не трябва да имат присъда за експлоатация, трафик на хора или нещо подобно."

Голяма стъпка за Белгия

До 2022 в Белгия проституирането беше легализирано, както и в Германия и Нидерландия. Но преди две години Белгия отиде още една крачка по-напред и декриминализира сексуалната работа - подобно на Нова Зеландия, която беше първата страна в света, направила това през 2003 година.

Между легализирането на дейността и декриминализирането има съществена разлика. При декриминализацията секс работниците обикновено се ползват с пълната защита на закона, а легализацията е обвързана с различни условия: например да се регистрираш като проституиращ. Това обаче е трудно за много от предоставящите сексуални услуги, тъй като е свързано с натиск от страна на семейството, с финансови ограничения или езикови и други пречки.

Промяна в мисленето на хората

С въвеждането на новото трудово законодателство се наблюдава и промяна в съзнанието на хората, казва живеещата в Брюксел секс работничка Мел, която също така изготвя образователни видеоклипове с организацията UTSOPI - например за обучение на медицински персонал по темата за сексуалното насилие.

"Възприемат те по различен начин, хората вече гледат на това още повече като на работа, получаваш по-голямо признание. И така трябва да бъде", казва тя.

Според синдикатите новият закон няма да сложи край на злоупотребите и нечовешките условия в бранша. Но е факт, че в момента никоя друга държава няма толкова всеобхватни разпоредби за защита на труда и не прави толкова много срещу експлоатацията в секс индустрията, колкото Белгия, посочва още АРД по темата.

Автор: Катрин Шмид (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: