Ако Украйна бъде принудена да приеме руския контрол над 20% от нейната територия като част от евентуално споразумение между Доналд Тръмп и Владимир Путин, то руският президент ще се върне за останалата част. 1938 година ще се повтори.
Това заяви в свой анализ за The Telegraph Иън Дънкан Смит, член на парламента на Обединеното кралство. Той призова новия американски президент Тръмп да не показва слабост в Украйна, защото това само ще насърчи Китай да нападне Тайван.
Най-голямото предизвикателство на Тръмп ще бъде как да се справи с новата ос на тоталитарните държави. Тази ос включва Китай, Северна Корея, Русия, Иран, Мианмар: това представлява най-голямата заплаха, пред която е изправен Свободният свят след Студената война.
Сега Китай изгражда своята армия и флот с удивителна скорост, за да предизвика САЩ. Най-критичната заплаха е нахлуване в Тайван.
Интересното при бруталните диктатори е, че ви казват предварително какви са амбициите им, както през 30-те години. Лидерите на Запада не повярваха на Хитлер и десетки милиони загинаха. Владимир Путин не можеше да бъде по-ясен относно плановете си за голяма Русия, включваща Украйна. Си Дзинпин не крие плановете си да превърне Китай в доминираща световна суперсила във военно и икономическо отношение. Той вярва, че демокрацията и човешките права са аномалия, а неговата форма на автокрация е норма.
Китай все още е много близък партньор на Русия на Путин. И двамата лидери наблюдаваха хаотичното изтегляне на западните войски от Афганистан и ще стигнат до едно и също заключение: на Запада му липсва лидерство и постоянство.
Именно този провал насърчи Путин да нахлуе в Украйна. Дори сега украинските мъже и жени се борят за всяка педя от скъпоценната си земя, плащайки с живота си.
Когато през декември 2023 година отидох във Вашингтон с група консерватори, американски конгресмени ни казаха, че техни приоритети са Тайван и Израел, посочва авторът. Моят отговор беше, че тези три въпроса не могат да бъдат разделени. Атаката срещу Израел помогна както на Русия, така и на Китай, като отклони вниманието на Америка от Украйна и Тайван. Произтичащото забавяне в одобряването на жизненоважни военни доставки струваше скъпо на Украйна в загубена територия.
Плановете на Тръмп за постигане на някакво мирно споразумение между Путин и президента Зеленски са на пръв поглед похвални. Въпреки това, както знаеха Роналд Рейгън и Маргарет Тачър, урокът от Втората световна война беше, че мирът без справедливост никога не трае. Спомнете си как на Хитлер бяха дадени Судетите от Франция и Великобритания в опит да го умилостивят - година по-късно Хитлер нахлу в останалата част от страната.
Украйна заслужава повече от краткосрочно споразумение, в което Путин е възнаграден за своята бруталност. Ако Тръмп изостави Украйна, Тайван ще е следващият. Моля се да не повтаряме грешките от миналото.