Отидете към основна версия

789 0

Външните министри на ЕС подкрепиха усилията на Порошенко

  • украйна-
  • порошенко-
  • външни министри-
  • ес-
  • вигенин

Държавниците се събраха в Люксембург

Снимка: МВнР

Министрите на външните работи на държавите-членки на ЕС потвърдиха подкрепата си за усилията на новоизбрания украински президент Петро Порошенко за намиране на трайно решение на кризата в Украйна. В провелия се днес в Люксембург Съвет „Външни работи“ взе участие и украинският външен министър Павло Климкин, който представи плана на президента за прекратяване на огъня и предприемане на конкретни стъпки за намаляване на напрежението и възстановяване на мира и сигурността в Източна Украйна, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Министрите на външните работи изразиха увереност, че предстоящото подписване на Споразумението за асоцииране и Дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна ще даде силен тласък на реформите в страната, които ще доведат до цялостна модернизация, засилване на върховенството на закона и постигане на икономически растеж. ЕС насърчава украинските власти да продължат работата за провеждане на конституционни реформи чрез приобщаващ диалог, които включват мерки за децентрализация, гарантиране на правата на националните малцинства, реформа на съдебната система и борба с корупцията.

Съветът взе решение за създаването на мисия по линия на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, която да подпомогне реформите в гражданския сектор на сигурността в Украйна, в т.ч. в областта на полицията и върховенството на закона. Очаква се разполагането на мисията да започне през юли 2014 г.

ЕС ще продължи да подкрепя икономическата стабилизация на Украйна, като потвърждава готовността си да съдейства за постигането на компромис между Русия и Украйна по въпроса с газовите доставки. Въпросът е от ключово значение както за украинската икономика, така и за енергийната сигурност на ЕС.

Министър Вигенин подчерта, че за България е от ключово значение да се постигне споразумение по газовия спор между Украйна и Русия, доколкото страната ни е изцяло зависима от транзита пред Украйна и всяко прекъсване на доставките е заплаха за националната сигурност.

Българският министър изрази становище, че не са налице основания за преминаване към следващо равнище на санкции срещу Руската федерация и отбеляза факта, че руският президент Владимир Путин е подкрепил мирния план на украинския държавен глава Порошенко.

Министрите на външните работи взеха решение за преминаване към втората фаза от плана за визова либерализация, като бе подчертана необходимостта Украйна да изпълни всички стандарти и критерии.

Министрите обсъдиха също и ситуацията в Либия, като изразиха сериозна загриженост относно влошаването на политическата ситуация и сигурността в страната. Нестабилността в Либия създава сериозни рискове и за сигурността на съседните държави и региона като цяло. ЕС изразява готовност да продължи да подкрепя Либия по пътя към демокрация и приветства предстоящото провеждане на парламентарни избори на 25 юни 2014 г., които да доведат до създаването на силни и легитимни институции, способни да гарантират сигурността и да проведат необходимите реформи. ЕС ще продължи да подпомагалибийските власти в усилията им за подобряване на управлението на границите и за борбата с трафика на хора и нелегалната миграция.

Министрите обсъдиха и ситуацията в Сирия и възможностите за продължаване на политическия процес за намиране на изход от кризата в страната. Подчертано бе, че намирането на политическо решение на конфликта в Сирия е условие за установяването на стабилност в региона. Изразена бе сериозна загриженост относно силния бежански натиск върху съседните Ливан, Йордания и Ирак, както и за дейността на групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“.

Министрите на външните работи обсъдиха влошаващата се ситуация по сигурността в Ирак в резултат на офанзивата и завладяването на обширни иракски територии от групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ и изслушаха специалния представител на Генералния секретар на ООН за Ирак Николай Младенов. Изразена бе твърдата  подкрепа на ЕС за единството, суверенитета и териториалната цялост на Ирак и бе отправен призив към иракските лидери за диалог и създаване на правителство на националното съгласие с участието на всички етнически и религиозни общности. ЕС изразява сериозна загриженост от задълбочаващата се хуманитарна криза и готовност да предостави хуманитарна помощ на вътрешно разселени в резултат на конфликта хора.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Порошенко удължи примирието със 72 часа

    Президентът на Украйна Петро Порошенко удължи примирието със 72 часа до 22 часа на 30 юни, предаде АП. Решението е взето на базата на решението ...
    28.06.2014
    1 033
    1
  • В Украйна изтече примирието

    В Украйна изтече обявеното от президента Петро Порошенко на 21 юни примирие. Външното министерство в Киев обяви, че проруските сепаратисти от Донец ...
    27.06.2014
    1 075
    7
  • Лидерите на ЕС избират наследник на Барозу

    Лидерите на ЕС ще изберат кой ще е новият председател на Европейската комисия (ЕК). Това ще стане на втория ден от срещата на върха на Европейския ...
    27.06.2014
    891
    0
  • В Украйна договориха примирие до 27 юни

    На приключилите късно в понеделник преговори между Киев и проруските сепаратисти е било договорено примирие до 9 часа на 27 юни. Новината съобщи би ...
    24.06.2014
    964
    1