Значителна част от хората, страдащи от шизофрения са млади хора - на възраст от 15 до 35 години.
Това пишат генетици в статия, публикувана наскоро в списанието Psychological Medicine.
„Носителите на психични заболявания често игнорират борбата с тютюнопушенето и други лоши навици. Нашето проучване показва, че отказването от тютюн подобрява не само физическото, но и психичното здраве сред всички категории хора, включително тези с шизофрения и депресия“, отбелязва Робин Уотън от университета в Бристол (Великобритания).
Дълги години Уотън и нейните колеги се опитват, не само да открият корените на мутациите, свързани с различни заболявания, но и да разберат какви точно промени предизвикват във функционирането на мозъка и другите органи в човешкото тяло.
Например, наскоро екипът успява да покаже, че вариациите на гените, които допринасят за развитието на затлъстяването, също увеличават вероятността техният собственик да стане пушач и да пуши голям брой цигари на ден.
Анализирайки събраните данни, генетиците обръщат внимание на една интересна закономерност - шизофрениците и страдащите от депресия пушат много по-често от другите участници в изследванията. Това ги подтиква да направят подробен анализ на мутациите, свързани с развитието на този лош навик и шанса за поява на тези психични разстройства и обратно.
Как точно работи тази връзка, учените все още не могат да кажат. Те предполагат, че това може да се дължи на факта, че никотинът нарушава производството на серотонин и допамин, а ниските им нива в мозъка са пряко свързани с развитието на шизофрения и депресия.