Отидете към основна версия

2 239 5

Белгия похарчи над €1 милиард за обезщетения за безработица

  • безработица-
  • обезщетение-
  • белгия-
  • коронавирус-
  • ресторанти-
  • кафенета

По време на карантината в Белгия отворени останаха единствено хранителните магазини и аптеките

Снимка: БГНЕС/ EPA

За два месеца - март и април, Белгия е похарчила 1,3 милиарда евро за изплащането на обезщетенията на всички работещи, които принудително трябваше да си останат в къщи заради коронавируса.

В началото на коронакризата белгийското правителство въведе мярката временна безработица за работещите във всички предприятия, която принудително трябваше да затворят. Държавата пое изплащането на 70% от заплатите на 1,2 млн. белгийци и до момента за това са похарчени милиард и 300 милиона евро. Освен върху транспорта и туризма, най-големият удар се стовари върху заведенията и магазините. По време на карантината в Белгия отворени останаха единствено хранителните магазини и аптеките.

"Правителството отпусна премия на собствениците на всички заведения, които трябваше да затворят врати в размер на 4000 евро през първия месец и после по 160 евро на ден. Това е нещо и ние сме доволни, но въобще не е достатъчно. Малко кафене би могло да преживее с тези пари, но ресторантите - със сигурност не могат. Значителна част от спестяванията ни бяха похарчени", каза Вероник Бомбек, собственик на ресторант, предаде БНТ.

Персоналът на Вероник се състои от петима души - всички те в момента са временно безработни. "Хората ни бяха обявени за временно безработни и получаваха 70 процента от заплатата си за 38-часова работна седмица. В нашия бранш обаче, хората имат право да работят официално 30 часа допълнително и изчисляването на обезщетението за безработицата на базата на 38-часова работна седмица е абсолютно недостатъчно за тях. Хората ни изпаднаха в сериозни проблеми", посочи Бомбек.

Белгия започва да излиза от карантината и все повече предприятия и магазини отварят врати. Заведенията обаче все още са затворени. Според Вероник много заведения в Белгия ще фалират след коронакризата. Още повече, че собствениците сега трябва да направят допълнителни инвестиции, за да осигурят прегради и дистанция за клиентите си. Ако не го направят, властите няма да им разрешат да отворят врати.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини