Отидете към основна версия

5 855 23

Сбърка ли Швеция? Настроенията в страната се обръщат

  • швеция-
  • пандемия-
  • ковид-19-
  • карантина-
  • андерс тегнел

Делът на хората, които са доволни от мерките на властта в хода на епидемията, е спаднал с почти 20 процента

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Настроенията в Швеция се обръщат: ново изследване сочи, че доверието в правителството се срива. Делът на хората, които са доволни от мерките на властта в хода на епидемията, е спаднал с почти 20 процента.

 

Протест срещу расизма след насилствената смърт на Джордж Флойд се проведе тази седмица и в Стокхолм. Стотици предимно млади хора се събраха в шведската столица - в нарушение на забраната за събиране на повече от 50 души на едно място. "Бомба, която ще избухне след три седмици", коментира в тази връзка шведски специалист по заразни болести.

Шведите променят мнението си

Дълго време шведите подкрепяха курса на правителството, което реши да заложи на препоръките, вместо на строгите ограничения и забрани. Сега обаче настроенията се обръщат: ново изследване сочи, че доверието в правителството се срива. Делът на хората, които са доволни от мерките на властта в хода на епидемията, е спаднал с почти 20 процента. Причината: високият брой на жертвите, най-вече сред възрастното население, както и липсата на достатъчно надеждна информация за разпространението на заразата.

Ако през април цели 63 процента от шведите са одобрявали категорично тъй наречения „шведски път", днес тази подкрепа е спаднала до 45 процента, показва проучването. Значително е пострадало и доверието на хората в здравните власти.

Сбърка ли Швеция? Критика отправя вече дори водещият епидемиолог Андерс Тегнел, който съветва правителството от самото начало на пандемията. „Със сигурност има какво да подобрим. Щеше да е много полезно, ако знаехме какви точно мерки е трябвало да наложим, за да намалим по-ефективно разпространението", заяви Тегнел в интервю.

Швеция можеше да помисли например дали е разумно магазини, ресторанти и училища да остават през цялото време отворени. Отделно от това в страната нямаше и продължава да няма възможност за масово тестване на хората. Професорката по медицина Хариет Валберг трябваше да внесе необходимите корекции, но само след три седмици работа тя се отказа. Така и не научихме причината за решението ѝ. Но я чухме да казва следното в едно интервю: "Все още имаме твърде много смъртни случаи и твърде много новозаразени. Кривата трябва да тръгне надолу. Но за целта са нужни масови тестове. Освен това всички с положителни проби трябва да бъдат изолирани, а техните контактни вериги да бъдат проследени".

Натискът се засилва

Също опозицията, която досега кротко мълчеше, започна да критикува курса на правителството и настоя за повече тестове. Министър-председателят Стефан Льовен, който усеща натиска все по-осезаемо, обеща през лятото да бъде свикана разследваща комисия, която да проучи критично шведския курс в пандемията от коронавирус.

А дотогава Льовен ще се опитва да ограничава щетите. Например както сега с вдигането на ограниченията за пътувания вътре в страната. От следващата сряда отпада забраната за пътувания над 2 часа. Но само за здравите. Неясно остава обаче как ще бъде установявано кой е здрав и кой не е.

 

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини