Отидете към основна версия

8 544 10

Две напитки водят до сърдечна аритмия

  • сърце-
  • сърцебиене-
  • здраве-
  • сърдечна аритмия-
  • кафе-
  • алкохол

В горещото време трябва да щадим сърцето си и да не го натоварваме излишно

Снимка: Shutterstock

Горещото време провокира по-честа проява на предсърдно мъждене. Това е често срещана аритмия, която засяга милиони хора по целия свят и е свързана с повишена заболяемост и смъртност.

За това предупреди д-р Анна Карафилоска – кардиолог в частна болница в Пловдив. Тя сподели какво е характерното за предсърдното мъждене и какви конкретни мерки трябва да се спазват в горещото време от болните с тази диагноза за zdrave.to.

"Предсърдното мъждене се изразява в напълно хаотични, бързи и неправилни, некоординирани помежду си фибриларни съкращения на отделни части от предсърдната мускулатура. Те са резултат от необичайни предсърдни импулси с честота 350 до 600 в минута, които довеждат до пълен безпорядък на камерните съкращения, т.е., до пълна или абсолютна аритмия. Тя е често срещан здравословен проблем, засяга милиони хора по целия свят и е свързана с повишена заболяемост и смъртност.

Заема второ място по честота, след екстрасистолията и съставлява 40% от случаите на всички ритъмни нарушения. Предсърдното мъждене обикновено се среща при хора с различни увреждания на сърцето. Далеч по-рядко то е идиопатично, при здрави хора. Обикновено има подлежаща патология, като ревматични пороци, атеросклероза, тиреотоксикоза. По-рядко това състояние се наблюдава при инфаркт на миокарда, при различни миокардити, при токсикоинфекции.", обясни д-р Карафилоска.

Тя алармира, че горещото време увеличава потенето, което от своя страна, провокира загуба на електролити, като натрий, калий, магнезий, които са изключително важни за нормалното функциониране на ритъмно-проводната система на сърцето. Горещото време провокира загуба на течности, което води до дехидратация.

Умората, липсата на сън, употреба на алкохол, на кофеин, тютюнопушенето – всички тези фактори също провокират ритъмно-проводни нарушения. Имайте предвид, че кофеинът увеличава честотата на сърдечните съкращения, а през лятото, когато чрез потенето се губят и електролити, действат допълнителни механизми.

Експертът поясни, че част от лечението на този вид сърдечна аритмия е приемането на антикоагуланти. Но в никакъв случай не ги приемайте на своя глава, а се консултирайте с личния си лекар, който може да ви предпише подходящото за вас лечение.

Д-р Карафилоска съветва през лятото да се пие повече вода, да не се натоварваме физически да не се изморяваме. Интензивните тренировки в горещото време също не се препоръчват.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 12 гласа.

Свързани новини