Отидете към основна версия

4 946 12

Заблудите за ползата от аспирина

  • аспирин-
  • заблуди-
  • здраве-
  • кръвотечеие-
  • кръв-
  • сърдечно-съдови заболявания-
  • инсулт-
  • инфаркт-
  • изследване

Милиони хора по света вярват, че лекарството помага да се предотврати инфаркти, инсулти и смърт от сърдечни заболявания

Снимка: shutterstock

Рискът от поява на обилно кръвотечение елиминира скромната полза от профилактичната употреба на аспирин при здрави хора, това твърди ново изследване, публикувано в Британското списание за клинична фармакология.

Учените припомнят, че има много други начини за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.

Новото изследване, смятано за най-обширното до този момент, потвърждава изводите от предишни проучвания, според които хората, които не са приемали аспирин профилактично, нямат сърдечно-съдови заболявания.

Аспиринът в ниски дози (до 325 милиграма на ден) се използва широко от 80-те години за превенция на сърдечно-съдови заболявания. В момента най-важните официални препоръки (в САЩ, Великобритания, Русия) предполагат, че лекарството не помага да се предотвратят инфаркти, инсулти и смърт от сърдечни заболявания, ако се приема от здрави хора.

Въпреки това милиони хора продължават да приемат това лекарство за превантивни цели „по старомоден начин“, казват учените. Редица организации все още препоръчват аспирин на хора, които са изложени на висок риск от развитие на сърдечни заболявания.

Авторите на новия опит се фокусират върху връзката между ползите и рисковете от профилактичната употреба на аспирин. Те са анализирали 67 изследвания. Най-важното им заключение беше, че приемането на аспирин намалява риска от сърдечни заболявания при здрави хора със 17%. В същото време вероятността от стомашно-чревно кървене при тях се увеличава с 47%, а от вътречерепен кръвоизлив - с 34%.

„Нашата работа потвърждава, че няма доказателства, които да подкрепят използването на аспирин за първична профилактика, тоест здрави хора. Важното му заключение е, че аспиринът с ниски дози е необходим за профилактика на хора, които вече имат сърдечно-съдови заболявания “, заяви пред CNN д-р Никола Веронезе от университета в Палермо, съавтор на изследването.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 15 гласа.

Свързани новини