Отидете към основна версия

3 455 20

Вирусолог: "Новата мутация на коронавируса е по-заразна и особено жизнена"

  • вирусолог-
  • мутация-
  • германия-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • хартмут хенгел

Новата мутация на коронавируса е по-заразна, отличава се с особена жизненост и се е адаптирала към хората още по-добре

Снимка: Shutterstock

От Великобритания ни застигнаха обезпокоителни новини за мутация на коронавируса, като този нов вариант навярно е значително по-заразен от досегашния. Има ли повод за тревога?

Хартмут Хенгел: Не смятам, че към сегашния момент има сериозен повод за тревога. Появата на вирусни варианти не е нещо необичайно. По време на пандемия вирусът се размножава често, поради което е напълно естествено да се появяват вирусни варианти, които приоритетно да се разпространяват на определени места. Мисля, че засега е прекалено рано да се каже дали новопоявилият се във Великобритания вариант VUI-202012/01 е особено опасен. Досегашните информации от Лондон не дават повод за такива заключения.

Колко по-заразен е този нов вариант? Британският премиер Борис Джонсън говори за 70%.

Хенгел: Засега можем да кажем следното: този вариант има генетичните качества да стане самостоятелен. Той се отличава ясно от досега наблюдавания относително хомогенен вирусен геном на Sars-CoV-2. Затова новата мутация безспорно има своя собствена генетична сигнатура. Засега виждаме, че поне във Великобритания този нов вариант изглежда се разпространява по-бързо - тоест, има по-високо число на репродукция. Тепърва ще трябва да се установи дали това важи принципно и за други места.

След като още не е еднозначно доказано, че новият вариант на коронавируса е принципно по-заразен, как да си обясним факта, че над 60% от новите инфекции в Лондон и над 40% от новите заразявания в Южна Англия са причинени именно от тази мутация?

Хенгел: Досегашните данни показват, че новият вариант на коронавируса се отличава с особена жизненост и се е адаптирал към хората още по-добре от досегашния. Фактите, с които разполагаме досега, определено говорят, че вариантът VUI-202012/01 е по-заразен. Засега обаче няма индикации, че той предизвиква по-тежки форми на COVID-19 или по-висока смъртност.

Съобщено бе, че този вариант на коронавируса се среща вече и в Южна Африка. Там дори се опасяват, че той предизвиква по-тежки форми на заболяването сред младите хора.

Хенгел: Южноафриканският вариант е възникнал независимо от британския, но той също представлява сходна комбинация от мутации. Засега обаче двата варианта не могат да бъдат сравнявани пряко, а и към момента не мога да кажа доколко информациите от Южна Африка се базират на солидни анализи.

Дали новият вариант на вируса вече е пристигнал и в Германия?

Хенгел: Надеждни данни за това все още няма. Не можем обаче да изключим вероятността той вече да циркулира из страната. Но дори още да не е пристигнал, просто няма как да не се появи и в Германия. Въпросът е не дали, а кога.

А доколко ефективни са предпазните мерки, които бяха взети - например ограничаването на пътуванията от и до Великобритания?

Хенгел: Смятам ги за правилни, защото ни осигуряват време. Време, от което се нуждаем, за да съберем информации за този нов вариант на коронавируса.

Има ли индикации, че ваксините, които току-що бяха одобрени, биха могли да се окажат неефикасни срещу новата мутация?

Хенгел: И по този въпрос все още няма надеждни сведения. Но лично аз не очаквам, че ваксината ще бъде неефикасна срещу този вариант на вируса.

Проф. Хартмут Хенгел е директор на Института по вирусология към университета във Фрайбург. Той е и един от експертите в Националната научно-изследователска мрежа, изследваща COVID​-19.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 12 гласа.

Свързани новини