Спрете да чистите ушите си с памучни тампони: те не са предназначени за това, съветват медиците. Често при специалистите по УНГ попадат пациенти, които са пробили тъпанчето си с клечки за уши. Важно е да запомните: ушите се измиват по време на къпане, заедно с косата и ушната раковина се подсушава леко с кърпа.
Сърбежът в ухото често е свързан с гъбична инфекция. Външният слухов канал е покрит с много тънка и деликатна кожа, където, както и в други части на тялото, обитават много и различни микроорганизми, включително гъбички.
Ако на другите места на гъбичките им е по-трудно да “се заселят”, то в ухото е топло и не духа - инфекцията се разпространява по-активно (както по краката, постоянно покрити с чорапи и обувки).
Най-често заболяването се влошава на фона на общи неразположения (диабет, псориазис, екзема) или при отслабване на имунитета. Гъбичките също така “обичат” сладко, а обострянията често се появяват при хора, които си падат по сладкишите.
Гъбичките се чувстват чудесно при висока влажност.
Проблемът често възниква при тези, които ходят на басейн. Гъбички в ухото се развиват при хора, при които слуховият канал е извит: след душ влагата се задържа там.
Когато усетите, че в ухото ви има вода, е по-добре да капнете капки за уши, съдържащи спирт (само ако сте сигурни, че няма перфорация на тъпанчето) и да ги подсушите: алкохолът премахва влагата добре.