Хората навършили 40 години трябва да избягват кафето, ако държат на здравето и съня си. Това е изводът от канадско изследване. Особено трябва да внимават хората, които работят през нощта. Изследване на група учени начело с Жули Карие, професор по психология в Университета в Монреал, показва, че ефектът на основната съставка на кафето – кофеина, да пречи на съня се засилва с напредване на възрастта, пише вестник Ретро.
24 мъже и жени участвали в проучването – в едната група са били хора между 20 и 30 години, в другата – между 45 и 60. Всеки трябвало да прекара две безсънни нощи в лаборатория. Една част изпили три часа преди сън таблетка от 200 милиграма кофеин, другата – плацебо. При всички, които консумирали кофеин, сънят бил повлиян.
Особено били засегнати по-възрастните участници, които са спали 50% по-малко. „Кофеинът е най-често използваният стимулант за противодействие срещу съня, но има пагубни ефекти при хора, работещи нощни смени, защото те трябва да спят през деня, точно когато техният биологичен часовник изпраща сигнали за събуждане. С напредване на възрастта сънят все повече се влияе от кафето“, заявява Карие пред сп. „Слийп медисин“. Тя препоръчва на хората след 40-годишна възраст да намалят консумацията на кафе.