Отидете към основна версия

2 826 53

Радев: Губим златния час в Спешната помощ, държавата трябва да се върне при хората

  • радев-
  • златен час-
  • губим-
  • спешна помощ-
  • държавата-
  • върне-
  • при хората

Сигурен съм, че всичко това, което става през последната година-две, ще доведе до ускоряване на процеса на трансформация на модела на здравеопазването, каза още държавният глава 

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев изнесе лекция пред преподаватели и студенти от Медицинския университет в Пловдив на тема "Здравеопазването в Плана за възстановяване и устойчивост - акценти“, съобщават от Plovdiv24.bg.Събитието бе част от традиционното за академичната общност на университета тържествено отбелязване на Деня на народните будители – 1 ноември. То се проведе в конферентна зала "Тракия“ на хотел "Рамада Пловдив Тримонциум“ при стриктно спазване на здравните мерки.

"Радвам се, че тази среща най-накрая ще се състои. Нямам амбицията да изнасям лекция пред хора, които са представители на една толкова сложна област от човешкото познание. Тук съм да ви поздравя с празника на народните будители. Този уникален за света празник."

"Здравето е ключов фактор, без който не може да се развива нито една друга обществена област. Кризата с коронавируса ни подтикна да преосмислим значението на нашето здраве. Сигурен съм, че всичко това, което става през последната година-две, ще доведе до ускоряване на процеса на трансформация на модела на здравеопазването. Този процес изисква задълбочен експертен анализ. Накъдето и да се върви, не може може да постигаме амбициозни национални цели без ефективно здравеопазване. То изисква много средства. Може да ни даде много посоки и варианти", обяви президента.

"На първо място е спешната медицинска помощ. Ние губим от т.нар. златен час. Разработва се проекта за спешна помощ от въздуха. Ние сме единствена държава в ЕС, която няма такава спешна помощ. Например в Словакия - за една години има хиляди медицински полети по въздух. А е само държава с 4 милиона с население. Предвидена е нова информационна платформа за спешна помощ."

"Следващият проект е изграждане на 10 високотехнологични регионални центъра, т. нар. строук центрове. Те са за лечение на мозъчно заболяване. По този начин ще се спасяват човешки животи и ще се предотвратява инвалидизация."

"Друг важен проект касае връщането на държавата при хората. Много хора от малките населени места сигнализират, че нямат никаква медицинска помощ - нямат сестра, лекари и фелдшери. Ще се изградят 390 амбулатории за доболнична помощ в тези места", казо още той

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 21 гласа.

Свързани новини