Германските диетолози са убедени, че човек има нужда от закуска, за да е здрав. Не всички храни обаче, са полезни за първото ни хранене. Затова специалистите са съставили списък с това, което не трябва да се пие и яде на гладно и по-специално, сутрин, след ставане от сън.
• Вода
Навикът да се пие вода сутрин се счита за полезен, но според специалистите той дори може да доведе до рак. Това се обяснява с температурата на водата. Студената вода на гладно не се препоръчва на хора със заболявания на стомаха или сърдечносъдовата система.
Водата с температура над 65 градуса, ако се пие редовно, уврежда лигавиците, а честите изгаряния провокират появата на анормални клетки, които в крайна сметка, могат да станат злокачествени.
• Кафе
Според учените, кафето стимулира повишеното производство на киселина в стомаха, а също така дразни лигавицата му, което причинява гадене и киселини. При хора със синдром на раздразнените черва кафето може да влоши симптомите му – коремни спазми, подуване, храносмилателни разстройства и газове.
• Месо и хляб
Тялото ни изразходва много енергия за смилането на месото, както и за всякакви животински протеини. Хлебните и брашнените изделия също не се препоръчват да се ядат на гладно. Диетолозите наричат тези храни „прекият път към затлъстяването“. Също така, те може да причинят скокове в нивата на кръвната захар и инсулина.
• Сок
Не се препоръчва да се пият сокове на гладно, тъй като те не съдържат фибри – това може да удари силно панкреаса. Освен това, гладуващото тяло възприема тази напитка като храна и започва да произвежда значително количество инсулин.
• Плодове и зеленчуци
Киселите плодове и някои зеленчуци съдържат много киселини, които могат да се окажат вредни за консумация сутрин. Ако се ядат на гладно, могат да причинят киселини и да доведат до алергии, язви или гастрит.
• Ферментиралите млечни продукти
Тези продукти не се определят като много вредни, но се посочват като безполезни.
Сутрин след сън човешкият стомах има висока концентрация на солна киселина и киселата среда убива всички полезни лактобифидобактерии, съдържащи се във ферментиралите млечни продукти.