Човешкото тяло може да се нарече сложна биохимична фабрика. В процеса на своя живот тялото синтезира или абсорбира голямо разнообразие от вещества, излъчващи разнообразни миризми, пише zdrave.to.
Тъй като болестта променя нормалния ход на работа на тази “фабрика”, миризмата на издишания въздух от болен човек и мирисът на неговите секрети често се променят.
Въпросът за миризмите на заболяванията представлява практически интерес, въпреки че обикновено не му се обръща особено внимание в съвременната медицинска литература.
Междувременно, старите медицински учебници (особено от края на 19 век), са пълни с бележки за това на какво мирише смъртта, тифът и др. Старите лекари са умеели да разпознават болестните състояния по характерните им миризми. Днес това знание е почти загубено.
Възможно е в бъдеще да бъдат създадени устройства, които да дадат възможност да се постави диагноза чрез анализ на съдържанието в издишания въздух на определени химически компоненти.
Днес съществуват само тясно насочени електронни прототипи на “кучешки нос”, които Министерството на отбраната на САЩ използва за откриване и обезвреждане на мини. Интересното е, че от 2002 г. британски и шведски учени, ветеринарни лекари се опитват да обучат кучетата да разпознават рак на пикочния мехур или на простатата по миризмата на урината.
Успешни експерименти вече са проведени с лабрадори, немски овчарки и шпаньоли. Методите на обучение практически не се различават от обучението на кучета да разпознават миризмата на наркотици или експлозиви. Миризмата, идваща от пациента и неговите секрети, наистина понякога позволява на лекаря да направи предположение за определено заболяване.
В повечето случаи болният човек не обръща внимание на собствената си телесна миризма или изобщо не я усеща, така че може да научи за проблема само от близките си, ако те не скрият този неприятен факт. А как точно мирише болестта - ще разберете в долните редове.
Ароматът на болестта на Паркинсон
Един ден медицинска сестра от Шотландия, Джой Милн, забелязала, че от съпруга ѝ започнала да се носи миризма на мускус. Скоро след това лекарите му поставят диагнозата болест на Паркинсон. Години по-късно Милн става член на благотворителна организация, помагаща на пациенти с болестта на Паркинсон. Тя забелязала, че тези хора миришат по същия начин, както и съпругът ѝ. Жената споделила откритието си с учени от Манчестърския университет. Те решили да проверят способностите на Милн и провели интересен експеримент: дали ѝ да помирише 12 тениски, от които шест принадлежали на хора с болестта на Паркинсон. Жената точно определила дрехите на шестте пациенти и посочила още един - след осем месеца притежателят на тази тениска също бил диагностициран с болестта на Паркинсон.
След този експеримент учените провели проучване и успели да изолират десет молекули, участващи във формирането на миризмата, свързана с това заболяване. В края на проучването си специалистите поканили Джой Милн и ѝ дали да подуши получените химични съединения. Жената потвърдила, че това е “тази същата миризма”. Въз основа на тези данни учените са създали модел, който ще бъде в основата на теста за ранна диагностика на заболяването.
Миризма на котки, оцет и ацетон
Бъбречните проблеми могат да предизвикат появата на особено специфична миризма на котка. Това се случва, когато тялото не се справя добре с уринирането, продуктите от уреята се натрупват в кръвта и се отделят чрез потта.
Също така, миризмата на котка може да се появи при хора с туберкулоза, затлъстяване и нарушения в храносмилателната система. Тя е толкова остра, че е трудно да се прикрие с помощта на дезодоранти и парфюми.
Ако миризмата на пот е започнала да придобива оцетни нотки, това може да е сигнал, че имате няколко проблема наведнъж. Така се проявяват ендокринните разстройства, туберкулозата или мастопатията. Човек започва да мирише на оцет, дори когато му липсва витамини D, B или йод.
Ако кожата започне да излъчва миризма на ацетон, трябва да се погрижите за себе си: не сваляте ли килограми без причина, станали ли сте по-раздразнителни, страдате ли и от безсъние? Всички тези проблеми имат един източник: дисфункция на щитовидната жлеза.
За какво говори лошият дъх?
Лошият дъх е един от важните показатели за наличието на различни заболявания. Например, “плодовият” аромат може да бъде сигнал за наличие на диабет тип 2. Миризмата на гнили яйца показва заболяване на венците. Неприятният мирис на сурова риба показва проблеми с черния дроб: той вече не се справя с преработката на токсините в организма.
Неприятната миризма може да показва и за нарушения в дишането по време на сън - апнея и опасното автоимунно заболяване - множествена склероза.
При бъбречна недостатъчност при хората се усеща в дъха им мирис на амоняк. Учени от университета в Илинойс дори са разработили устройство, което улавя миризмата на амоняк при дишането на пациента и поставя диагнозата много по-рано, отколкото лекарите могат да го направят.
Едно от усложненията на бременността, свързано с високото кръвно налягане - прееклампсия, учените също са се научили да определят по дишането, с точност до 84%.
Друг научен пробив е откриването на рак на белия дроб по миризмата на тялото на човека. Израелски учени са създали устройството NaNose, което е подобно на апарата за тестване на алкохол при шофьорите и може да открие рак на белите дробове с точност 90%, дори в ранните му етапи. Той може също така да идентифицира по миризмата и болестта на Крон, бъбречна недостатъчност, множествена склероза и други подтипове на рака.
Ако дъхът ви мирише на ацетон, трябва да си направите нужните изследвания, защото тази миризма може да говори за различни нарушения в организма: диабет, заболявания на черния дроб и бъбреците, инфекция с микроби, бактерии и вируси, храносмилателни проблеми.
Мирис на риба, зеле, сирене и мед
Тялото придобива една от тези необичайни миризма при различни метаболитни нарушения.
Ако човек мирише на риба, най-вероятно става въпрос за триметиламинурия или синдрома на рибената миризма. Това се дължи на излишък на триметиламин в организма, който от своя страна се натрупва за сметка на холина, карнитина и лецитина, които се доставят в организма с храната. Синдромът в повечето случаи причинява генен дефект, FMO3 мутация. В този случай специалистите съветват пациента да избягва ситуации, които водят до повишено изпотяване и да премине на диета, като изключва от нея храни, които повишават нивото на триметиламин: червено месо, риба, яйца, семена, ядки, стафиди, покълнали зърнени семена.
“Зелевата” миризма, която се излъчва от тялото на болни хора, показва нарушение на метаболизма на тирозина. Така миришат пациентите, страдащи от генетичното заболяване - тирозинемия. То е причинено от дефицит в активността на фумарил ацетоацетат хидролазата и се появява поради мутация на определен ген. Това е сериозно заболяване, което е придружено от увреждане на бъбреците и черния дроб, и дори може да наложи в определени случаи необходимостта от чернодробна трансплантация.
Миризмата на сирене се излъчва от хора, страдащи от друго наследствено метаболитно разстройство: те имат вроден дефицит на ензима изовалерил-КоА дехидрогеназа. Понякога този аромат се определя по-неприятно, сравнявайки се с миризмата на потни крака.
Случва се човек да мирише и на мед. Може да изглежда, че това е прекрасно. Но всъщност това е тревожен сигнал, предупреждаващ, че бактерията псевдомонас аеругиноза се е настанила в човешкото тяло. Тя е една от най-опасните инфекции, които често могат да бъдат открити в болниците. Бактерията може да провокира различни заболявания: менингит, отит, болести на дихателните пътища, освен това е причина за тежки абсцеси и нагнояване на раните.