Отидете към основна версия

1 854 6

7 здравословни ползи от помелото

  • помело-
  • здравето-
  • ползи за здравето-
  • имуностимулант

Екзотичният плод с нестандартни размери се използва за имуностимулант и е чудесен за консумация през зимата, когато тялото ни е атакувано от различни вируси

Снимка: Shutterstock

Помелото е един от цитрусовите плодове на нашия пазар, който доскоро бе непознат за много българи. Различните му сортове приличат на голям портокал или грейпфрут, но по вкус са съвсем различни. Плодът расте на дърво и в Китай се смята за витаминозно средство, помагащо при различни състояния.

Екзотичният плод с нестандартни размери се използва за имуностимулант и е чудесен за консумация през зимата, когато тялото ни е атакувано от различни вируси. Това се дължи на неговата хранителна стойност - витамините С, В12, А, В6, калий, желязо, магнезий, диетични фибри. Смята се, че помелото, което расте на дърво, узрява най-добре през февруари, пише puls.bg. Тогава концентрацията на полезни вещества в него е най-голяма.

Ето 7 ползи на помелото за здравето:

Укрепва имунитета

Всеки плод съдържа приблизително 600 % от нашите ежедневни нужди от витамин С. Тъй като помелото е доста голямо дори след като обелим дебелата му кора, то може да се раздели на няколко порции в зависимост от размера му. То е основен източник на аскорбинова киселина и в Югоизточна Азия се смята за средство номер едно за подсилване на имунната система. Витамин С действа като антиоксидант, който увеличава активността на белите кръвни клетки и атакува свободните радикали, причиняващи проблеми в тялото. Помага да се преодолеят инфекциите, които водят до настинки, кашлица, треска или по-сериозни вирусни и бактериални инфекции.

Подпомага храносмилането

Повечето плодове съдържат големи количества влакна, като помелото не е изключение от тях. Пулпата му съдържа около 25% от препоръчителния дневен прием на фибри. Те насърчават храносмилането и елеминират проблеми като запек и диария. Голямото количество влакна обвива изпражненията и спомага за по-лесното им предвижване през храносмилателния тракт. Също така те стимулират отделянето на стомашни сокове, които разграждат сложните протеини, които са по-трудно смилаеми.

Регулира кръвното налягане

Помелото е много добър източник на минерала калий. Всеки един плод съдържа приблизително 37% от препоръчителния дневен прием. Калият сваля напрежението в кръвоносните съдове, увеличава кръвообращението и притока на кислород. Той пази сърцето от натоварване и намалява риска от атеросклероза, инфаркт и удар.

Предотвратява появата на крампи

Калият в помелото участва и в баланса на течностите в тялото, което има ключова роля за сковаността и мускулни крампи. Когато неговото количество в тялото се понижи, тези проблеми зачестяват.

Грижи се за здравето на костите

Приемът на калий, който се съдържа в помелото, подпомага костната плътност и спомага за усвояването и на други важни минерали за поддържане на здрави кости. Ето защо, консумацията на помело може да предотврати остеопороза.

Кожата сияе с него

Високите нива на витамин С в помелото действат като антиоксиданти, които атакуват опасните свободни радикали. А един от неблагоприятните ефекти, които причиняват свободните радикали, е разграждането на кожата. Това води до нейното преждевременно стареене, образуване на бръчки, фини линии, по-силна пигментация и други.

Топи мазнини

Повечето култивирани сортове помело съдържат ензим, който се грижи за изгаряне на мазнините в организма. Той се нарича карнитин палмитоил-трансфераза и не се среща в много храни. Заради него много диетолози добавят помелото като част от различни хранителни режими и диети.

Един от недостатъците на помелото е, че не се препоръчва за консумация при пациенти с ниско кръвно налягане, чернодробни и бъбречни заболявания. Причината е количеството на витамин С и калий в плода.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини