Отидете към основна версия

4 503 14

Изследване: Как спирането на цигарите влияе върху продължителността на живота

  • пушене-
  • цигари-
  • продължителност на живота-
  • години-
  • изследване-
  • наука-
  • спиране на цигарите

Пушачите могат да добавят и десетилетие към живота си, стига да спрат да пушат

Снимка: Shutterstock

Никога не е късно да се възползвате от предимствата на живота без тютюнев дим. Без значение на каква възраст човек се откаже от цигарите, има вероятност той да увеличи продължителността на живота си с години, гласи голям нов анализ на изследователи от Канада и Норвегия.

„Отказът от цигарите е изключително ефективен за намаляване на риска от смърт и хората могат да пожънат тези ползи забележително бързо,“ казва ученият по обществено здраве Прабхат Джа от Центъра за глобални здравни изследвания в Unity Health Toronto.

Ако пушач може да се откаже от силно пристрастяващия навик до едно десетилетие, Джа и колегите му казват, че могат да се надяват да живеят почти толкова дълго, колкото някой, който никога през живота си не е палил цигара.

Авторите на изследването продължават да обясняват, че ако човек на която и да е възраст спре да пуши за по-малко от три години, той потенциално може да предотврати загуба на 5 години живот. Ако човек може да спре да пуши за едно десетилетие, той потенциално може да предотврати десетилетие загубен живот.

Колкото по-млад е пушачът, който реши да направи тази промяна, толкова по-добри са ползите за продължителността на живота му като цяло.

Обещаващите резултати идват от наблюдателни проучвания в Норвегия, Обединеното кралство, САЩ и Канада. В продължение на 15 години учените проследяват здравето на близо 1,5 милиона възрастни, живеещи в нации с високи доходи. Изследователи от Центъра за глобални здравни изследвания в Канада и Университета на Норвегия вече са анализирали тези данни по отношение на рисковете от тютюнопушенето.

Пушачите в проучването, които са били на възраст над 40 и под 80 години, са загубили средно около 12 до 13 години от живота си в сравнение с непушачите. Хората, които са успели да спрат да пушат за десет години обаче, изглежда почти са обърнали рисковете от фатален изход от всякаква причина, свързани със стария им навик. Рискът от смърт от заболявания, пряко свързани с тютюнопушенето, като инсулт, сърдечен арест или рак, също беше значително намален.

„Много хора смятат, че е твърде късно да се откажат цигарите, особено на средна възраст," казва Джа. „Но тези резултати противоречат на тази линия на мисли. Никога не е твърде късно, ефектът е бърз и можете да намалите риска от сериозни заболявания, което означава по-дълъг и по-качествен живот."

Настоящите констатации са подкрепени от предишни обсервационни проучвания, в които ползите от отказването от тютюнопушенето са свързани със значителни подобрения в очакваната продължителност на живота, понякога добавящи общо до десет години.

Резултатите на екипа не означават, че последствията от тютюнопушенето са напълно обратими. В анализа рискът от смърт от белодробни заболявания не е толкова значително намален сред бившите пушачи, колкото други здравословни състояния, „отразяващи дългосрочно необратимо увреждане на дихателните пътища“, казват изследователите.

Въпреки това, отказването от тютюнопушенето все още е най-добрият наличен вариант за подобряване на здравето и функцията на белите дробове сред пушачите. Настоящите констатации предполагат, че подобни ползи могат да бъдат реализирани дори по-рано.

„Помагането на пушачите да откажат цигарите е един от най-ефективните начини за значително подобряване на здравето," казва Джа и съветва: „Това може да бъде направено със загриженост и без осъждане или стигма, като се признава, че цигарите са проектирани да предизвикват силно пристрастяване.“

Проучването е публикувано в NEJM Evidence.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 4 гласа.

Свързани новини