Last news in Fakti

23 Март, 2019 11:56 2 500 6

Защо този престижен проект на Пекин тревожи Брюксел

  • китай-
  • пътя на коприната-
  • европа-
  • италия

С амбициозния си проект "Нов път на коприната" Китай иска да демонстрира нарасналата си роля в света

Защо този престижен проект на Пекин тревожи Брюксел - 1
Снимка: Shutterstock

ЕС се смята за най-големия търговски партньор на Китай. Само че китайското ръководство предпочита да преговаря поотделно с отделни страни-членки, които като икономическа мощ не могат да се мерят дори с една китайска провинция от порядъка например на Гуандун. Така Пекин диктува играта, допуска до собствения си пазар тези, които играят по неговата свирка, и наказва онези, които го критикуват.

Че този метод действа, ще си проличи и при сегашното посещение на президента Си Цзинпин в Рим, където се очаква Италия да стане първата страна от Г-7, подписала споразумение за присъединяване към престижния проект на Си, наречен "Нов път на коприната".

Същевременно обаче Брюксел изпраща и съвсем различно, отрезвяващо послание до Пекин: Европейската комисия представи тези дни предложение за нова стратегия към Китай, в която Пекин се определя едновременно като "стратегически конкурент" в борбата за лидерство в технологичния сектор, и като съперник, който пропагандира автократичната си система на управление и извън собствените си граници. Там се говори за хибридни информационни операции и за възможни санкции в отговор на китайски кибератаки. Според волята на Комисията, европейците вече няма просто да приемат поощрявани от държавата китайски фирми да изкупуват на воля технологии и важна инфраструктура, като пристанища и енергийни компании - още повече, че в самата Народна република подобно нещо е немислимо да се случи.

Ролята на Италия

Европейските лидери обсъждаха този документ точно в деня, когато Си Цзинпин започна своята европейска обиколка - прекрасна възможност да демонстрират така желаното от всички европейско единство. Стига да не беше ролята, която реши да играе Италия. Тя е най-пресният пример за това колко лесно Пекин успява да вбие клин сред страните-членки на ЕС.

Сред средиземноморските държави Пекин събужда спомени за разцвета на търговията и времената на стария "Път на коприната". Зад старата романтика стоят реални бизнес интереси, например това кои пристанища в Европа ще поемат един ден търговския обмен с Китай. Защо контейнеровозите от Далечния изток да пътуват до Ротердам и Хамбург, ако могат да бъдат разтоварени още в Италия и Гърция? В краткосрочен план това изглежда може би илюзорно, защото инициативата "Нов път на коприната", която има претенцията да преначертае картата на световната икономика през 21 век, е дългосрочен проект.

Независимо от това кои проекти ще бъдат осъществени в крайна сметка, подписът на една от страните от Г-7 е важен символичен успех за Си Цзинпин - това ще придаде нов блясък на китайския проект. Пекин не спира да изтъква многото участници в него - над 130 страни и организации - като свидетелство за новата световнополитическа тежест на Китай.

Пекин е склонен на отстъпки

Но мнозина вече разбраха, че примамливите обещания на Пекин не винаги са реалистични. Почти нищо не остана от някогашното огромно въодушевление от инициативата "16+1", в която се включиха и 11 страни-членки на ЕС. Подобно на Италия сега, тези страни се надяваха на по-добър пазарен достъп и преки инвестиции от Далечния изток. Вместо това търговският дефицит на Полша спрямо Китай почти се е утроил през последните шест години.

Не по-малко важно от това дали Италия ще подпише декларация за намерение за присъединяване към "Пътя на коприната" е конкретното съдържание на документа и бъдещото сътрудничество. Пекин предпочита да пази мълчание по този въпрос, но към някои медии изтече информация относно съдържанието на италианския документ. От нея става ясно, че Пекин е готов да приеме някои от съображенията на ЕС. Например относно сътрудничеството в рамките на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (АБИИ) - организация със седалище в Пекин, която отпуска кредити по международни стандарти, за разлика от китайските държавни банки, които досега фигурираха в китайските сметки за проекта "Нов път на коприната". Освен това Китай изглежда е склонен да включи повече европейски фирми. Досега почти без изключение само китайски фирми извличат ползи от инициативата.

Внимание: дългова дипломация

Си Цзинпин се нуждае от успех на всяка цена. През последните месеци неговата инициатива беше подложена на остри критики от цял свят. Дори я нарекоха "дългова дипломация". Освен това Пекин трябваше болезнено да научи, че държавните лидери, чиито лоялност купува, в демократичните държави могат да паднат от власт на следващите избори. Но тъй като престижният проект е тясно свързан с името на Си Цзинпин, проектът крие политически рискове за него.

Засега в Пекин все още не се е наложило разбирането, че проект от такава величина може да бъде успешен само когато служи не единствено на една страна. Уви, на него можеше да стъпи също и една обща стратегия на ЕС по отношение на Китай.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пешо

    20 2 Отговор
    Поне китайците преговарят със страните от ЕС, докато краварите чрез Сорос са купили политиците в Брюксел и налагат анти европейска политика.
  • 2 Ernesto Guevara

    14 1 Отговор
    Не е виновен Китай,че ЕС действа като орел,рак и щука
  • 3 разбирателство не може да има

    7 1 Отговор
    Пекин предлага "Нов път на коприната",докато Брюксел държи на ''Отъпкан път на мангалията''.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.