Last news in Fakti

4 Ноември, 2021 12:00 5 362 18

Какво се случва с лошите кредити

  • колекторски фирми-
  • обслужване-
  • данни

Броят им се задържа на нивата от миналата година

Какво се случва с лошите кредити - 1
Снимка: Shutterstock

Броят на необслужваните заеми в България от началото на годината се запазва сходен в сравнение с 2020 година и дори леко се понижава. Относително стабилни са и общите нива на плащаемост при потребителите, сочат данни на Асоциацията за управление на вземания /АУВ/ за тенденците на пазара на вземания от началото на 2021 г. Това, на фона на нестабилната икономическа ситуация и негативните прогнози, рисува на пръв поглед оптимистична картина. Според експертите обаче тя е само привидна.

„Наблюдаваме повишение на риска при хората между 40 и 50 години, които традиционно са най-съвестните платци. Тези хора имат по-устойчиви доходи, често се грижат както за децата си, така и за възрастни роднини, имат най-отговорно поведение и се приемат като гръбнак на икономиката. Именно при тях обаче се усещат първи сигнали за затруднения при покриването на месечните вноски.”, казва Райна Миткова, председател на Асоциацията за управление на вземания.

Според данните на АУВ, промените при хората между 40 и 50 години не се отразяват на общите нива на плащаемост, тъй като на този етап спадът се компенсира от останалите възрастови групи. Но явлението е показателно за случващото се у нас в момента.

„Все още не могат да се идентифицират ясни причини за колебанията при най-устойчивата група. Повечето от тези потребители реално имат възможност да покриват вноските си, но прогнозите за все по-сложна икономическа ситуация и трудна зима ги кара да ограничат разходите си. Оптимизирането на бюджета обаче не бива да изключва покриването на вноски по заемите. Невръщането на дължимото ще даде точно обратния ефект върху финансовата стабилност”, казва Райна Миткова.

Според нея, предстоящите трудни месеци отключват и други модели на потребителско поведение.

„Немалко са хората, които харчат неразумно за стоки и услуги, които са далеч от това да бъдат от първа необходимост. Те живеят на принципа „от заплата до заплата” и не виждат смисъл да спестят, за да бъдат по-устойчиви в момент на инфлация и растящи цени. И макар да е вярно, че парите губят част от стойността си, явлението е временно и сега е моментът да бъдем по-внимателни към покупките си”, казва Миткова.

Тя съветва потребителите винаги да заделят буферна сума, достатъчна да покрие разходите им за поне 3 месеца напред. В условия на растяща инфлация обаче заделените средства трябва да бъдат достатъчни дори за 6 - 9 месеца.

„За да сме спокойни, че ще можем да посрещнем нуждите си дори при непланирани затруднения, е важно да имаме спестявания, с които да можем да живеем половин година. Ако не се намираме в добро финансово здраве, трябва да си дадем сметка кое е наистина важно и да се лишим от екскурзия или нова черна техника, например. Вместо това бихме могли да заделим за неща от първа необходимост, чиито цени в момента сериозно растат – ток, отопление и гориво, хранителни продукти, стоки за бита, други базисни услуги, които ползваме. Неплащането на вноските по заемите също може единствено да ги оскъпи”, допълва Миткова.

Според наблюденията на АУВ, покрай дистанционната форма на работа, разходите за компютри и периферия също са се повишили. Промените, свързани с пандемията, са и причина за някои потребители да инвестират в ремонт и обзавеждане, както и в обновяване на бялата техника за бита.

Пандемията се откроява като основен фактор в причините за неплащане, посочени от потребителите. Над 20% от всички клиенти посочват COVID и икономическите последици като основание за забавянето на вноските си. Сред затрудненията са намалена работна заплата или съкращение вследствие на пандемичните условия, ограничен достъп до каса или банка в резултат на боледуване или карантиниране.

В големите градове плащаемостта е по-висока спрямо по-малките населени места, сочат още данните на АУВ. Бургас, Стара Загора и Благоевград отчитат подобрение на този показател на годишна база. В същото време в Русе, Велико Търново и Враца се наблюдава по-голямо затруднение в погасяването на вноските спрямо 2020 година. Очакванията на Асоциацията са, че тази тенденция ще се запази, тъй като традиционно по-бедните региони първи страдат от негативните изменения в макросредата.

„Дългосрочната прогноза кога икономиката ще поеме във възходяща посока е изключително трудна към момента. Краткосрочната обаче е ясна – предстои трудна зима и запазването на финансовата стабилност – от общата до тази на всяко отделно домакинство, зависи много от потребителското поведение и дисциплина. Преразглеждането на бюджетите и правилното разпределение на средствата ще бъде ключово за устойчивостта ни по време на предизвикателния период”, допълни Миткова.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 УжАсен

    18 6 Отговор
    Българи! Сънародници! Идват ужасни времена след нова година. Жилищата ще поевтинеят тройно, гражданите няма да могат да изплащат ипотечните си кредити. Българи, ако имате свободно жилище продавайте на момента, теглете ако имате спестявания от банките и не купувайте коли дaраци на 11-12 години за 10-12 х.лв.След година няма да струват нищо. Проф.Петров също предупреждава а той е бивш съветник на шефката на СБ Кристин Лангард - Икономистът проф. Петров: Иде криза по-злокобна от 2008 г, а скоро ще гръмне... ВИДЕО

    Цените на жилищата са тройно надценени, това означава, че ще изпаднем в тежка икономическа ситуация, но ще има и рискове от закъсали банки или дори фалити, предупреди Красимир Петров
    "Ние не можем да увеличим пенсии и заплати, без да увеличим производителността, а през последните години реално затворихме икономиката. Имаме предпоставки за повторение на финансовата криза от 2008 г., но в далеч по-злокобен вариант - с висока безработица, тежка инфлация.
    "Вероятно ще гръмне жилищният балон, който се надува в последните 3-4 години. Цените на жилищата са тройно надценени, това означава, че ще изпаднем в тежка икономическа ситуация, но ще има и рискове от закъсали банки или дори фалити. Спестяванията не растат, а падат. Това че се увеличават депозитите, е следствие на повечето кредити, давани от банките. Когато банката даде ипотечен кредит, той влиза по сметка на кредитополучателя и оттам към продавача", заяви проф. Петров.

    Коментиран от #2, #7, #11

  • 2 Ал Тъпоне

    4 4 Отговор

    До коментар #1 от "УжАсен":

    Стига бре! Не мой така плаши ората! Нема страшно. Оцелели сме и при по-лоши ситуации ще оцелеем и сега. Алчността разбира се е предимно лош съветник и вероятно ще има лошо изгорени, но това си е реда на нещата, но да знаеш че има един алтернативен вариант. Вярно сега жилищата са поне тройно надценени, но въпросът е дали цената им ще намалее или ще се напечатат още два пъти повече пари, отколкото има в момента и всичко останало ще поскъпне тройно и така ще се изравни с цената на жилищата. Всичко е в ръцете на политиците да решат по кой от двата пътя ще тръгнат, а пък и като си извадиш парите от банката къде ще си ги навреш?
  • 3 един от многото

    19 2 Отговор
    С лошите кредити не се случва нищо! Лошото се случва на хората с лоши кредити! Спазвайте моето правило и ще сте добре , а то е: "Каквото нямам , ще си го купя , каквото не мога да си го купя , ще мина и без него!"
  • 4 Янис Варуфакис

    15 3 Отговор
    "Когато не можете да обслужвате кредита си от 20 000 Е - имате огромен проблем.
    Когато не можете да обслужвате кредита си от 200 000 000Е - банката има огромен проблем..."
  • 5 НОВ СВЕТОВЕН РЕД

    9 3 Отговор
    Банките и бързите кредити са пълни с пари а хората изнемогват права е Луна която каза че ДС КОМАНДВА ОЩЕ ТУК ТЕЖКО НИ И ГОРКО
  • 6 bgred

    19 1 Отговор
    Голяма част от лошите кредити се плащат от изрядните кредитополучатели, чрез завишени лихви, всевъзможни такси за управление, за платежни, за тоава че им влизаш в банката и т.н.
  • 7 Ввв

    1 6 Отговор

    До коментар #1 от "УжАсен":

    А един мармот завива шоколад в станиол
  • 8 Нетърпимо

    9 1 Отговор
    Докато не се въведе служебно прилагане на Давността,хората ще страдат от нереално огромните лихви,такси и какво ли още не ,прикачени към кредита.Хората ще изнемогват и гладуват,трябват спешни мерки ,за да се спре с този ужас на вечните длъжници!!!
  • 9 ТRIF

    1 4 Отговор
    Абе стига с тези надценени жилища. Аз пък казвам, че за много дълъг период жилищата бяха траино под цената си. По форумите скачат, че се заробвали куповачите на жилища. През 1964г. майка ми изплащаше по 36лв. на месец за апартамент при 86лв. заплата. Да не им е било по - лесно на куповачите тогава? И моля без партиини нюанси.
    При инфлацията днес инвестиране в недвижимо е едно от най-добрите решения. Особенно ако имота е купен без кредит и на правилното место.

    Коментиран от #10, #12

  • 10 Гената

    1 4 Отговор

    До коментар #9 от "ТRIF":

    Абсолютно съм съгласен ! Какви са тия паникьосани писъци - 300 % надценени жилища ?! Не са ли 299 % случайно, как тъй точно ги сметнахте ? Като почне някой така да ми праска на ангро, вече го турям в графата на изперкалите ! Защо тогава миналата година гараж до моя се продаде за 6 бона, а вчера съседният отгърмя за 18 000 лв.
    Цената "скача" толкова, колкото са готовите да я платят. Толкоз !

    Коментиран от #14

  • 11 hmm

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "УжАсен":

    Само да попитам: Като как ти се връзва спукването на балона на жилищата от една страна и "тежката инфлация" от друга?
  • 12 да сметнем

    1 1 Отговор

    До коментар #9 от "ТRIF":

    Сам си го казал ама не можеш да го осмислиш. През 64 г майка ти е изплащала жилище за цяло семейство (подрзбиреа се поне 70 кв м) с под 50% от минимална заплата.
    Това прави към 300 лв на месец днес.
    Само че ако решиш да изплащаш 70кв м в София (200 000лв) ще ти трянват 1200 на месец. Т.е. разликата е 4 пъти.
  • 13 според мен

    2 1 Отговор
    Жилищата наистина са брутално надценени. Имам предвид тези, които не са топ строителство на топ локация, а масовите партаменти. При тази демографска криза, тези доходи, това "качество" на строеж и инфрастрктура, ценита са надути 2-3 пъти. Но, ако наистина се задава инфлация по-голяма от сегашната, няма да видим падане на цената на жилищата, а ще видим стагниране на цената, на фона на поскъпването на почти всичко друго.
  • 14 ще обясня

    2 2 Отговор

    До коментар #10 от "Гената":

    Не съм писал коментар номер 1, но ще помогна.
    Като се прави прогноза се дава ориентировъчно число. 300% звучи ОК. Означава 300% =/- примерно 30%. А трвоят вариант с точно 299% звучи смешно.
    Освен това ако някакви вмирисани гаражчета са поскъпнали с 300% за една година, това е чист индикатор за балон. В балонната фаза се виждат най-големите и бай-бързи ръстове и съответно се печели най-много. Но риска е голям.

    Коментиран от #15, #16, #17

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Гената

    0 2 Отговор

    До коментар #14 от "ще обясня":

    Вече няма да те коментирам, защото странно как образувам нерви на някого !

    Коментиран от #18

  • 18 ще обясня

    0 1 Отговор

    До коментар #17 от "Гената":

    Не знам какво си писал, но явно не е било много за четене.
    Отговори по същество, ако ти е по силите да кажеш нбещо смислено без да псуваш.