България ще посрещне работници от Виетнам до края на годината. От какви специалисти има нужда пазара на труда у нас? Разказ на БНТ за българо-виетнамските работни и културни отношения.
- Обичаме мнооого България. България е една страна - много гостоприемна.
- Има традиции между Виетнам и България.
- Българският пазар на труда има нужда от много работници.
- Вносът на работна ръка е в отрасли в които има сериозна бизнесактивност.
- Плюсовете че тези производства няма за изчезнат от страната.
На 10 000 километра от България те изричат тези думи на български - излезли от сърцето им, а не механично научени.
Докам Тхъ: "Когато пеем тези песни, български песни аз бях готова да се разплача. Защото винаги, когато мислим за България, мислим, че това е втората нашата родина. Много години живеехме в България. Аз направих моята сватба в България и родих първото си дете в България."
Преди 10 години тя тръгнала на Запад - към България, преди 30 години - той тръгнал на Изток - към Виетнам.
Кирил Грудин - преводач: "Намираме се в залива Халонг - едно от осемте чудеса на света. Правеше ми впечатление тогава, че всички тръгваха на Запад и аз казвам: не трябва ли някой да тръгне на Изток. И тръгнах на Изток. Тогава бях на 22. Тогава заварих една бедна страна, която не се дохранваше. А вижте сега Виетнам е една бързо развиваща се икономика. От тогава до сега Виетнам направи един грамаден скок."
Скок в икономиката. Развитието е скоростно. Като световна производствена база на един от гигантите на телекомуникационния пазар брутният вътрешен продукт на Социалистическа република Виетнам също върви нагоре.
Кирил Грудин - преводач: "Стандартът във Виетнам непрекъснато се повишава. Сега средната работна заплата е около 350-400 долара - не много, но пък цените са точно също както и в България. Интересното е, че те имат освен средната работна заплата, те имат и допълнителни доходи на най-различни видове търговия. Например шивачи. Някои от магазините във Виетнам могат да ви ушият дрехи или рокля за някакви си три часа."
Точно от шивачи и работници в още няколко области страната ни има нужда. С 96 милиона население Виетнам има интерес да изнася работна ръка, а заради миграцията България - да внася.
Деница Сачева - председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика, НС: "В момента има заявки за около 1000 работника от Виетнам в сектори като строителство, земеделие, туризъм, шивашка индустрия, хранително-вкусова индустрия, има заявки и за работници в мебелни фабрики и автосервизи."
И ако Германия и Великобритания са Запада с примамлива работа за българите, то България е Запада за виетнамците. А и у нас има сериозни трудности при намиране на подходящите хора за определени професии.
Иво Иванов - отдел "Статистика", Агенция по заетостта: "Това се вижда и по броя на регистрираните в бюрата по труда. През последните две години числеността на хората, които търсят услугите на бюрата по труда е на историческия минимум. Това са около 150 000 регистрирани. Ако върнем десетина години назад ще видим, че те са били двойно повече."
Деница Сачева: "Българския пазар на труда има нужда от много работници в много сектори. Процесите на миграция са изключително динамични."
Васил Тодоров - БТПП: "В настоящия момент бързо като краткосрочна мярка е именно е вносът на квалифицирана за съответната дейност работна ръка."
Иво Иванов - началник отдел "Статистика" в Агенция по заетостта: "Ако за едно свободно работно място можем да насочим по-малко от 10 души във времето заемането на това работно място се удължава с месец и половина."
Затова е договорено: до края на годината да има спогодба за трудова миграция между България и Виетнам. Какво стои зад този лист хартия? Ангажимент, вписан в Международен договор, за стъпките, които ще гарантират работата на виетнамците у нас.
Деница Сачева: "В тази спогодба трябва да бъдат уредени условията на труд, условията, при които ще бъдат издавани визи на виетнамски граждани в България, ще се регламентира тяхното здравно и социално осигуряване, възможностите за подкрепа по отношение да кажем за изучаване на български език."
Васил Тодоров - БТПП: "Ползите за икономиката са възможност за внос на работна ръка в тези отрасли, където има нужда от такава. Някъде ниско-квалифицирана, на други места висококвалифицирана."
Иво Иванов - началник отдел "Статистика" в Агенция по заетостта: "Плюсовете са, че тези производства няма да изчезнат от страната, тоест инвеститорите ще останат в страната. Другото е стимулиране и на конкуренцията."
Ани Ким - студентка: "И двамата ми родители са виетнамци, но аз съм родена в България. Танцувам модерен балет и класически балет, започнах с Чан да играя. И танца като цяло доста ми помогна да преоткрия себе си."
Чан Тхе Чунг - балетист в Музикалния театър и Арабеск: "България за мен е всичко. Повече от втора родина. За мен България е прекрасна страна. Хората са много добри. И тук намерих си любовта."
Светлана Захариева - солист в Музикалния театър: "Срещна ни съдбата, съдба, карма, но най-вече изкуството."
Чан Тхе Чунг - балетист в Музикалния театър и Арабеск: "И до сега не съм съжалявал, че съм учил в България."
Чан дошъл в България през 80-те с всички онези хиляди виетнамци, учили и работили по онова време у нас. И въпреки, че можел да избира между образование в Москва или в София - решил: балет в България. Близо 40 години по-късно той дели сцената и живота със Светлана. Работи и за културния обмен между България и Виетнам.
Чан Тхе Чунг - балетист в Музикалния театър и Арабеск: "Все пак има традиция между Виетнам и България. Хубава е тази спогодба, защото виетнамския народ е много трудолюбив и специално за строителството много добри заварчици, шивачи."
Светлана Захариева - солистка в Музикалния театър: "Имаме опит от пребиваването на толкова много виетнамци в миналите години и много добре ще се отрази. Има някаква духовна съвместимост между двата народа. Не си пречат едни на други, а напротив взаимодействат си и си помагат."
И не, работниците от трети държави няма да вземат хляба на българите. Просто защото бизнеса търси повече хора, отколкото страната ни може да предложи в определени области.
Деница Сачева: "В нито един момент не говорим за това да бъдат застрашени хората, които живеят и работят в България. Така че когато има спогодби, тогава интересите на всички страни са балансирани."
А и нашите работници може да станат по-дисциплинирани като се сравняват с азиатските си колеги. И така да повишат производителността си. Поне това показват наблюденията.
Иво Иванов - началник отдел "Статистика" в Агенция по заетостта: "Работодател ми се оплака, че наетите от нас работници въобще не спазват трудовата дисциплина - ходят да пушат, докато когато е работил някъде си да кажем с азиатци такова нещо не е наблюдавал."
Като говорим за вносна работна ръка, това не означава евтин труд. Напротив - заплатите на чужденците може да доведат и до повишаване на доходите на българите. Икономическото обяснение: вноса на работна ръка е в отрасли, в които има сериозна бизнес активност.
Васил Тодоров - БТПП: "Там, където има бизнес активност възнагражденията са високи. И от тая гледна точка, когато са високи възнагражденията няма как вноса на работна ръка да доведе до спад на тези възнаграждения. На следващо място така много погрешно е в виждането, че работниците, които идват тук в България биха се съгласили да работят на ниски възнаграждения. Или по-ниски от българите или, което всъщност да доведе до по-ниски работни заплати. Напротив претенциите и очакванията са за по-високи възнаграждения, което даже в един момент може да се окаже обратен фактор. Тоест да стимулира увеличаването на възнаграждението там, където има чуждестранни работници."
Преди да съберат куфарите и да тръгнат към България чуждестранните работници трябва да бъдат достатъчно подготвени. Поне такива са препоръките на бизнеса. Защото Западът освен възможности, има и очаквания.
Васил Тодоров - БТПП: "Практиката и опитът показват, че е добре, когато има компания, която се занимава именно с този износ да организира в изпращащата държава т.н. изпитателни центрове. Това са места, където могат да бъдат тествани знанията и уменията на съответните хора, които желаят да работят в чужбина."
Светът във века на възможностите предлага работа и живот в държавата, която можеш да наречеш дом.
БНТ: Има демокрация в социализма?
Кирил Грудин - преводач: "Разбира се.тук навсякъде е свободно. Например имаш свобода да работиш, свобода да търгуваш. Виетнамците са много готини хора. Те са весели, те са добродушни, винаги се чувстваш добре дошъл при тях."
Докам Тхъ: "Искам да се върна в България с моя съпруг и моето дете."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Да сме ясни
Коментиран от #6, #18, #45
20:56 20.01.2024
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Петър
20:59 20.01.2024
8 Ха ха ха
21:00 20.01.2024
9 И като бонус
Коментиран от #20
21:00 20.01.2024
10 сглобка
21:00 20.01.2024
11 Селянин
Коментиран от #89
21:00 20.01.2024
12 0123
21:01 20.01.2024
13 Нури
21:01 20.01.2024
14 Факти
21:01 20.01.2024
15 Ааа...
21:02 20.01.2024
16 Санди
21:02 20.01.2024
17 Трифон зарезан
21:04 20.01.2024
18 Калпазанин
До коментар #5 от "Да сме ясни":
Да си припомним едно време ги изгонихме, сега пак се молим за виетнамци, те поне са рсборливи а ще сканиране ли и виетнамските общежития или ще ги мастянявсме и тях в хотели и къщи за гости, че много ми е интересно, а ония там в бежанските лагери пак ми е интересно ко правим с тях, ония дето не вярваха в конспирацията да се замислят за планът, РАН. Защото вече започва да става истинаКоментиран от #43
21:05 20.01.2024
19 Един там
21:06 20.01.2024
20 Рошко
До коментар #9 от "И като бонус":
Дано да изчезнат и дом любимци че ме хваща яд понякога колко струва издръжката на едно такова, не чака по опашки за ветеринарен лекар, возят ги в хубави коли спи на топло със стопанската бе кучешки живот21:07 20.01.2024
21 тоя филм сме го гледали
Всичките избягаха . Повечето на запад .
21:07 20.01.2024
22 Обобщение
Коментиран от #27
21:09 20.01.2024
23 това е решение на мутрите
21:10 20.01.2024
24 ТаУмВзе
21:11 20.01.2024
25 голямото преселение
Коментиран от #35, #40
21:11 20.01.2024
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Пената
До коментар #22 от "Обобщение":
Бедни са, само курортите им са добре, всичко останало е беднотия и мизерия.21:16 20.01.2024
28 Ле-ле!
Коментиран от #32
21:17 20.01.2024
29 Г Бар
21:17 20.01.2024
30 ВИЕТНАМЦИ
21:18 20.01.2024
31 луда крава
21:19 20.01.2024
32 Коч Ина
До коментар #28 от "Ле-ле!":
Имаш стари разбирания за Виетнам. По-напред са вече от нас. Ще дойдат макс някакви диваци от селските райони, които ще довършат окончателно качеството на каквото ни е останало като услуги21:19 20.01.2024
33 Провала на сглобката е факт некадърни
21:20 20.01.2024
34 Яяяяяя
21:20 20.01.2024
35 Генерал Гъби Гъбев
До коментар #25 от "голямото преселение":
Че то и на нас не ни пука за нас. Заличаването е логично21:20 20.01.2024
36 сглобката
21:21 20.01.2024
37 Бях там
Коментиран от #42
21:23 20.01.2024
38 да бе
21:24 20.01.2024
39 Шаро
21:25 20.01.2024
40 Яяяяя
До коментар #25 от "голямото преселение":
На нас самите не ни пука, спасението на давещия се е в ръцете на самия давещ21:25 20.01.2024
41 далаверата
21:25 20.01.2024
42 Татко Барва
До коментар #37 от "Бях там":
Югоизточна Азия включва и Сингапур, можем само да си мечтаем някога да сме били пред тях. Отдавна ви повтарям, че бъдещето е на Изтока, вече дори и селтака го осъзна21:25 20.01.2024
43 РЕАЛИСТ
До коментар #18 от "Калпазанин":
Ама интересно. Новите десни демократи най-много реваха против виетнамците след 10-ти ноември, а сега същите десни тичаха до Виетнам да подпишат това споразумение. Виетнамците бяха много работни хора и решаваха проблема с бездомните кучета. Помня имаше виетнамски ресторант в София и опитах разни странни ястия там.21:26 20.01.2024
44 ОПРЕМ ЛИ
21:27 20.01.2024
45 Строител
До коментар #5 от "Да сме ясни":
Точно така .Прав си.Не може да плащам на общак 200 кинта на ден и той за 3 пари работа да не свърши.И да го търся по половин час.А той се покрил на топло до печката у фургона.Турците бачкат но с много лошо качество.Криви стени,не вързана арматура .Език не знаят не можем да се разберем.Абе само да развържа сградата и приключвам.Тук нищо не става.Коментиран от #54, #86
21:27 20.01.2024
46 бог да ни пази
21:28 20.01.2024
47 не разбирам
21:29 20.01.2024
48 баце
21:29 20.01.2024
49 Дако
21:31 20.01.2024
50 Тогава?
21:32 20.01.2024
51 Исмата
21:33 20.01.2024
52 Потребител
21:38 20.01.2024
53 Някой
21:42 20.01.2024
54 Култивирай, не бери!
До коментар #45 от "Строител":
Работника не е като теменужка в полето, наведеш се и я откъснеш, после я подушиш малко и мяташ зад гърба си. Това е първото, което се учи.21:45 20.01.2024
55 70 годишен младеж
Коментиран от #87
21:46 20.01.2024
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Мръсните ни
21:51 20.01.2024
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Курчо
Коментиран от #93
21:59 20.01.2024
60 Кирчо
22:00 20.01.2024
61 Запознат
22:08 20.01.2024
62 Запознат
Коментиран от #82
22:18 20.01.2024
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Румен
22:30 20.01.2024
65 УдоМача
22:33 20.01.2024
66 Някога,
22:36 20.01.2024
67 Които са взели
22:37 20.01.2024
68 УдоМача
22:40 20.01.2024
69 Евала!
22:50 20.01.2024
70 ЯМБОЛИЯ
23:00 20.01.2024
71 Гошо
23:35 20.01.2024
72 Спомням си от навремето
23:47 20.01.2024
73 СЛОНА
БЕЗРАБОТИЦАТА ЩЕ ЗАСТРАШИ ПРИЮТИТЕ ЗА ЧЕТРИНОГИ!!!
00:14 21.01.2024
74 Домус ага
00:55 21.01.2024
75 А стига ве
Щото като дойдат ще трябва да учим виетнамски.
Дойдоха турците -турски
Дойдоха руснаците - руски.
Дойдоха мериканците - американски (даже и език си нямат
и не са толкова интелигентни като наще мурагви братчеди - с по два езика)
Идват виетнамците - виетнамски.
След това чакаме и китайците.
01:17 21.01.2024
76 Бойко Българоубиец
01:33 21.01.2024
77 Уса
01:50 21.01.2024
78 Хааа
02:10 21.01.2024
79 Лъчезар
02:45 21.01.2024
80 Начо
05:41 21.01.2024
81 💠♻️🔆
Спомням си от онова време Виетнамци работещи в България разказваха как някой от семейството избягал в Щатите и как те искат да избягат от Соца също така, това беше тогава, Сега кои са тези Виетнамци които ще стоят и работят в България за жълти стотинки?
05:48 21.01.2024
82 ДЪРЖАВАТА И СЕГА ДАВА НА ФИРМИТЕ
До коментар #62 от "Запознат":
ПО 500 ЛЕВА СЕКИ МЕСЕЦ ЗА РАБОТНИК НАЗНАЧИЛИ НЕГРАМОТНИ И НЕКАДЪРНИ ЦИГАБНИ.ДЪРЖАВАТА СПОНСОРИРА МИЛИОБВРИ КЪТ ДОМУСА И ПОДОБНИ ЗА СМЕТКА НА ДРУГИТЕ РАБОТНИЦИ И НАРОДА.06:53 21.01.2024
83 Тиквун
07:34 21.01.2024
84 БАРС
09:59 21.01.2024
85 Ама
11:04 21.01.2024
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Кошиям
До коментар #55 от "70 годишен младеж":
Евала баце, ще ти изям кучето!11:22 21.01.2024
88 ...
13:25 21.01.2024
89 Колко добре
До коментар #11 от "Селянин":
Живеят виетнамците, щом идват в БГ да работят?!Нямат капацитета да работят вШвейцария и за това идват тук.Ние сме на ниво Зимбабве.Напрви си сметка какви пари взимат във Виетнам за да прииждат в Мангалистан да печелят.14:49 21.01.2024
90 Вълк единак
19:08 21.01.2024
91 Будител
23:36 21.01.2024
92 смях
01:05 22.01.2024
93 хммм
До коментар #59 от "Курчо":
Не сте ли мързеливи вие - фашистите? ЗАщо все българите са ви виновни?01:12 22.01.2024
94 Иван
07:33 22.01.2024
95 Дъртофел
11:32 22.01.2024
96 Олеле
15:10 22.01.2024
97 Много
Коментиран от #102
22:23 22.01.2024
98 Биби Кинк
07:44 23.01.2024
99 шивач
19:37 23.01.2024
100 Будител
Преди 1990.година , точно виетнамците бяха хората които ушиха и продадоха най много дънки(джинси)
като им пришиваха фалшиви емблеми на различни марки и ги продаваха за 80- 120 лева...също и електронни часовници....
11:56 24.01.2024
101 Една добра новина
01:38 29.01.2024
102 Има и други уловки
До коментар #97 от "Много":
На не повече от 20-22г. със 8г. трудов стаж и необвързана, също и това заплащане е след първата година.02:07 29.01.2024
103 Смех
08:06 16.02.2024