Германия въвежда нов данък

29 Май, 2025 21:05 4 538 13

  • данък-
  • германия-
  • печалба-
  • онлайн-
  • платформа

Ще бъдат облагани печалбите на големи онлайн платформи, включително Google

Германия въвежда нов данък - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Германският държавен министър на културата и медиите Волфрам Ваймер планира да въведе дигитален данък от 10% върху печалбите на най-големите онлайн компании, включително Google и Meta.

Ваймер отбеляза, че законопроектът е в етап на подготовка. „Не става въпрос само за рекламите в Google.“ Говорим за оператори на платформи с общи приходи от милиарди. „Считаме данъчната ставка от 10% за умерена и законна“, заяви държавният министър в интервю за списание Stern. Той твърди, че големи интернет компании укриват данъци.

Ваймер смята, че Австрия, където големите онлайн платформи са задължени да плащат 5% от приходите си от реклама от 2020 г. насам, би могла да бъде пример за подражание. Ваймер говори за „данък солидарност на платформата“. Такъв механизъм може да се приложи към услуги, които използват медийно съдържание. Държавният министър обаче не предостави подробности за плановете, като например размера на потенциалните приходи и как ще бъдат използвани средствата.

Опитът на Австрия, както отбеляза държавният министър, показва, че подобна такса не е довела до съществена промяна в цените за крайните потребители. „Това обаче доведе до това корпорациите най-накрая да направят малък данъчен принос към обществото, като по този начин донякъде намаляха огромните си маржове. В същото време това отваря възможности за конкуренция“, заключи Ваймер.


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 10 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 тинята в Германия

    16 5 Отговор
    Тези вече искат да им се плаща от компании извън държавата им. Трябва да се спре търсачката поне за година в Германия.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Укр@инската посланичка

    16 1 Отговор
    Пари нЕма.
  • 6 Оги

    17 3 Отговор
    Кинти за Украйна. Немците ще затягат коланите и ще се тряскат по дупките.
  • 7 Ивчо

    20 3 Отговор
    Ако бай Дончо нареди на приятелчетата си да спрат Майкрософт и Гугъл за Германия за една седмица и немците ще обявят фалит. Цялата икономика приключва. Всичко зависи от американски софтуер.
  • 8 зевзек

    11 3 Отговор
    данъци до дупка, за БГ гастарбайтерите, пишман тарикати, образовани и необразовани, да видят че Германия не е рая, за който са отишли

    Коментиран от #12

  • 9 Червената шапчица

    15 1 Отговор
    Германия въвежда нов данък - данък пръдня....
  • 10 Мдааа

    9 4 Отговор
    Малко е над 100% данък трябва на краварските инструменти за дебилизация на населението!
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Недей

    6 1 Отговор

    До коментар #8 от "зевзек":

    че да не се върнат Айшетата от Франкфурт. Тука не ни трябват
  • 13 Чичо

    0 0 Отговор
    Статията е преведена с машина.Има ли не държавен министър?