Правителствени представители на най-развитите държави и учени от различни краища на света заседаваха в продължение на два дни в в Бургас. Тема на завършилият днес международен форум, бе презентация на създадения в Лабораторията по математична химия /ЛМХ/ към Университет „Проф. д-р Асен Златаров, уникален нов софтуерен продукт (Q)SAR Toolbox 3, чрез който се прогнозира наличието на токсичност и канцерогенност на индустриално произведените химически продукти. Домакин на работната среща бе екипът на професор Ованес Мекенян – ръководител на ЛМХ.
За да се запознаят с качествата на новия софтуерен продукт, в Бургас пристигнаха представители на страните членки на Организацията за икономическо сътрудничество /OECD/ - САЩ, Канада, Япония, Франция, Великобритания, Германия, Италия, Дания, Швеция, Испания, Полша и др., както и представители на най-големите международни химически компании, сред които Procter & Gamble, BASF, L’OREAL и др., които от години използват софтуерни продукти на на Лабораторията за математична химия в Бургас.
Създаденият в Бургас софтуерен продукт е проект на OECD и Европейската химическа агенция, финансиран е от ЕС и в изграждането му е обединена експертизата на водещи учени и институти от ЕС, САЩ, Канада, Япония.
Софтуерният продукт ще се използва за рискова оценка на близо 10 млн. природни и синтетични химически съединения, в т.ч. предмети и стоки за широко битово потребление като прах за пране, пасти за зъби, парфюми, лекарства, дрехи, мебели, компютри и др. Програмата идентифицира опасни свойства като токсичност, канцерогенност, предизвикване на алергии и др. на химическите съединения.
Участниците в международната конференция изтъкнаха три важни предимства на новия софтуерен продукт, които ще предизвикат сериозна оптимизация на производството на химически съединения, използвани от хората.
Първо – Новият софтуерен продукт спестява около 35 милиарда евро годишно за икономически и социални разходи при преодоляване на канцерогенни и токсични ефекти на индустриално произведените продукти в химическата промишленост. Чрез него потенциалните вредни действия на широко използвани продукти от ежедневието, като шампоани или парфюми, ще се изследват много по-лесно и бързо. (Q)SAR Toolbox 3 ще замени близо 10 милиона опитни животни, които се жертват годишно само в рамките на ЕС за определяне на канцерогенност и токсичност.
Второ - (Q)SAR Toolbox 3 позволява прогнозиране на опасни свойства на химическите съединения само чрез анализ на тяхната химическа структура. В много случаи точната химическа структура на дадено съеднение е достатъчна, за да се прогнозира например неговата токсичност или канцерогенност
Трето – Q)SAR Toolbox 3 OECD успешно хармонизира усилията на регулаторните органи и индустрията за прогнозиране на опасни свойства на химическите съединения. От 80-те години насам учени в различни държави по света разработват софтуерни модели за прогнозиране на токсичност, които могат да заменят тестове с животни. За първи път тези усилия се обединяват в единен софтуер, който популяризира и прави достъпни тези методи за химическата индустрия и отговорните държавни институции.
Бургас бе предпочетен за домакин на престижния форум заради факта, че ЛМХ в морския град е пионер в разработването на софтуерни продукти от този тип още от средата на 80-те години на миналия век.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА