25 Октомври, 2024 10:19 3 430 25

Бивш полицай стана жертва на измама за 90 000 лева

  • полицай-
  • измама-
  • кредитна измама

Това е кошмар, а наивността ми струва толкова много

В предаването "Високо напрежение" на NOVA Татяна Йорданова представи историята на мъж, който е станал жертва на схема за измама на стойност стотици хиляди левове. Според него, той е бил притискан да тегли кредити, които впоследствие предавал на измамниците с обещанието, че ще му бъдат върнати заедно с комисионна. Оказва се, че подобни измами са засегнали десетки души, а сумите достигат милиони левове, които са циркулирали между банкови сметки и ръцете на замесените в схемата.

Схемата, по която действат престъпниците, се базира на убеждаването на жертвите да изтеглят кредити от няколко банки в рамките на ден-два. След като изтеглят сумите, те трябва да ги предадат на организаторите, които уверяват жертвите, че кредитите ще бъдат погасени незабавно и няма риск за тях.

Един от пострадалите, Владимир, бивш полицай, разказва как всичко започнало след обаждане от бивша колежка. Тя го помолила да изтегли кредит, с обяснението, че това ще е "плюс за кредитното му досие". Владимир бил убеден, че кредитите ще бъдат фиктивни и ще бъдат погасени в същия ден. За съжаление, това се оказало лъжа, а Владимир сега е длъжник на банката със сума от 90 000 лева.

"Продадох всичко – колата, хоби инструментите, всичко с някаква стойност," споделя още той. "Това е кошмар, а наивността ми струва толкова много."

Измамниците използват доверените отношения на жертвите с близки хора и приятели, за да изградят сложната си мрежа. Те представят наивността като шанс за лесни печалби и дори приканват жертвите да теглят повече от един кредит, като уверяват, че всичко е под контрол. В случая с Владимир, дори му е бил предоставен шофьор, който го придружавал от банка до банка, а накрая просто изчезнал заедно с парите.

Друга жертва, Емилия Маринова, разказва как е изтеглила кредит, за да помогне на приятелка, уж нуждаеща се от средства за здравен проблем. Но парите ѝ също изчезват, а "познатият" ѝ, който я убеждавал, не отговаря на повикванията.

Измамниците залагат на факта, че хората са склонни да се доверят на близки или познати. Те обещават бързо решение на финансови затруднения и създават впечатлението, че се движат в рамките на закона. Същевременно искат дискретност, което е знак за нередност, коментира Владимир.

Много от жертвите не разбират логиката на схемата, но под натиска да помогнат на свои близки се съгласяват. След като изтеглят парите и ги предадат, измамниците изчезват.

Историята на Владимир и Емилия не са единични случаи. От разказите на други пострадали става ясно, че престъпниците действат с помощта на техни "колеги", които въвеждат нови жертви в схемата. Един от тях, познат като Александър, се опитва да убеди жена, че схемата е печеливша, като първо връща кредит на неин колега, за да покаже, че системата работи. Впоследствие обаче жената се отказва от участие, осъзнавайки възможните последици.

Във всички разкази става ясно, че служителите на банките не актуализират веднага кредитното досие на клиентите, което улеснява организаторите на схемата. Една от жертвите е изтеглила 224 000 лева, които никога няма да получи обратно, докато на сметката ѝ се трупат единствено лихви.

Пострадалите споделят, че парите от кредити, които са изтеглили с надеждата да помогнат на близки или да получат печалба, всъщност ги оставят със сериозни финансови задължения. Единственото, което получават, е задължение за плащания с нарастващи лихви. Много от жертвите са принудени да продадат имущество, за да успеят да покрият част от задълженията си. Но организаторите на измамата продължават да са на свобода, оставяйки след себе си мрежа от опустошени човешки съдби.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Лост

    37 1 Отговор
    Тоз себе си не можал да опази,а дали е помагал на обикновените хора?
  • 3 ИВАН

    43 1 Отговор
    Лакомия за пари.
  • 4 животновъд

    43 0 Отговор
    те кравите ми са по умни от тия "жертви"!
  • 5 Да,да

    40 0 Отговор
    Алчността е безкрайна.
  • 6 Тома

    39 2 Отговор
    Отидоха 20-те заплати от пенсионирането
  • 7 Отец Петка

    45 1 Отговор
    тегли кредити, които впоследствие предавал на измамниците с обещанието, че ще му бъдат върнати заедно с комисионна. .......лаком и прозд полицай.
  • 8 Умен

    24 0 Отговор
    по цялата глава !
  • 9 Ивелинчо

    23 1 Отговор
    Сега полицая ще стане международен шофьор на камион.
  • 10 хитрец и схемаджия

    8 0 Отговор
    гръмнати бизнесмени , лобисти , явно парите са водещи . що го крадат . може да ги съди .
  • 11 Карлсон от покрива

    17 0 Отговор
    Акции не са ли му дали на милиционера
  • 12 Йес

    22 0 Отговор
    Турил са малко сиренци в капана за мишки.И Нашенецо зинал да лапа на аванта...
  • 13 Полицая съм

    19 0 Отговор
    Продавам акции на изгодна цена.
  • 14 Ивайлин Свинаров

    19 2 Отговор
    По-добре да си беше купил акции от Истерически парк. Със същия успех...
  • 15 Ко каза

    15 0 Отговор
    Нормално за милиционер.
  • 16 Слави

    17 0 Отговор
    Ааа господин милиционер, тея даже и децата от детската градина няма да ти се вържат. Сега ще си връщаш с лихвите взетото!
  • 17 Диагнозата

    13 0 Отговор
    е алчнотия!
  • 18 ТаУмВзе

    13 1 Отговор
    Шапкарчето се е прецакал, щото е тарикатче а! Да питам ли от къде има 90 бона или не е удобно нещо.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Анонимен

    11 0 Отговор
    Наигра се шапкарчето.
  • 21 според него бил притискан

    5 1 Отговор
    според другите бил невеж и луд,а според бенефициента на кредита бил и балък и луд и невеж.
  • 22 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    9 0 Отговор
    Уж не съм толкова тъп,уж от пари разбирам,но това го прочетох 3 пъти и нищо не разбрах!!!Как ще теглиш на ръка такава сума????Коя банка ще ти даде така пари???И ако ти вземеш пари защо ще ги дадеш на друг????И как като ти си кредито-получателя друг ще ти покрие кредита........Имал съм случай и съм погасявал на друг човек кредит!Щяха да го разкостят ,крум /Богда го Прости/.И ход по ход знам какво направихме със съпругата ми и бе преди много години.Това ,което е написано ми го преведете!
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Горски

    13 0 Отговор
    "Пирамиди, фараони и балъци за милиони", както се пееше в една песен. Навремето през 90-те много хора си продадоха апартаментите, колите, земите в т.нар. "Югоагент" с обещанието, че парите им ще се удвоят и утроят и накрая останаха на улицата и пиха по една студена вода. След това на някои им преписваха фирми за яхти, предприятия, обаче не знаеха, че въпросната фирма дължи милиони данъци към хазната. Появиха се тв игрите "обади се и спечели". Дойде ред и на лотарийните билети и търкаха като гламави, после се появиха т. нар. "търговия с петрол и акции" и банковата ти сметка "расте" без да бачкаш - обаче трябва да внесеш 400 лв, за да участваш - оказа се финансова пирамида, даже имаше специално предаване точно за тази "игра". Този уж "полицай" как може да е толкова наивен, че да се хване? Кой е този дето има интерес да прави богат даден човек без да полага какъвто и да е труд? Не се научиха и това си е.
  • 25 нормално

    2 0 Отговор
    полицай!