6 Юли, 2023 10:00, обновена 6 Юли, 2023 11:29 2 718 5

Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ: "Белогвардейците" избират България, защото страната е православна

  • софия-
  • княжево-
  • храм-
  • свети пантелеймон-
  • юбилей-
  • 100-годишнина-
  • църквата на белогвардейците-
  • тържества-
  • тържествена литургия-
  • людмила балева-йорданова

Подготовката за юбилея започна преди две години. Благодарение на отец Димитър се боядисаха стените в храма, почти са завършени стенописите в олтара, изцяло е ремонтиран и обновен притворът, разказва Людмила за църквата "Св.Пантелеймон" - храма на белогвардейците у нас

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ: "Белогвардейците" избират България, защото страната е православна - 1
Снимка: Оля Ал-Ахмед

След броени дни храмът "Св.Пантелеймон" в столичния квартал Княжево ще отпразнува 100 годишен юбилей. „Църквата на белогвардейските емигранти“, както се слави храма, е един истински център на духовността с богата история запечатана във всяка една икона, във всеки ъгъл. Храмът „Св. Пантелеймон” е построен през 1923 г. от руските военни инвалиди, принудени да напуснат Родината си след октомврийските събития през 1917 г. Точната дата не е запазена в архивите. Знае се обаче, че това е станало през 1923 г. – годината, в която е построен и първият храм на белоемигрантската общност в Париж в предградието “Кламар”. В храма „Св. Пантелеймон“, известен като „църквата на белогврадейците“ се съхраняват четири чудотворни икони.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


Най-почитани са Тихвинската икона на Божията Майка, пазеща хората на път, иконата на св. Пантелеймон и Казанската Св. Богородица, която се е съхранила и до днес. В малката руска църквичка са и иконите на св. пророк Илия и на св. благоверен княз Александър Невски. На иконата четем надпис: „На негово Императорско Величество господаря Император Александър Александрович с благословия от руския скит „Св.пророк Илия” в Атон. 1893 г.”. Как е попаднала тази икона в храма „Св.Пантелеймон” в Княжево, подарена от атонски монаси на Александър ІІІ – можем само да гадаем.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


В навечерието на 100-годишния юбилей от построяването на църквата „Св.Пантелеймон“ в столичния квартал Княжево, известна като „Църквата на белогвардейците“ поговорих с една от една от малцината потомци на руската „бяла емиграция“ Людмила Балева-Йорданова за белогвардейската емиграция, традициите, църквата „Св.Пантелеймон“ в Княжево, спомените и съвремието днес.

Коя е Людмила Балева-Йорданова?

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

Родена е на 15 ноември 1955 г. в София. Завършва СУ "Св. Климент Охридски" специалности "Руска филология" и "Българска филология". Работила е в сферата на образованието - учител, в Института по образование към БАН, директор на училище, началник на РИО на гр. София. Пенсионира се като заместник -директор на училище. За себе си казва, че се чувства един истински отдаден на професията учител. От четири години е пенсионерка и се грижа за внуците си.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

- Г-жо Балева, вие сте потомка на белогвардейски емигранти у нас. Бихте ли разказали за вашите предци, за семейството си – от къде идват, кога са напуснали Русия и защо са избрали точно България?

- Двете ми баби и единият ми дядо са руснаци, но всъщност и вторият ми дядо, макар и българин, често е казвал, че той е повече руснак , отколкото българин, защоти съвсем млад заминава за Русия. Там дядо Добри завършва инженерното си образование. Първите си години като млад инженер прекарва в Москва и подмосковито, където е главен инженер в една от текстилните фабрики на родителите на бъдещата си съпруга , нашата баба Олга, графиня Шаригина. През 1918 и след Гражданската война тръгват от Москва и се установяват в град Варна, където дядо намира работа.

Емиграцията на баба ми и дядо ми по линията на майка е още по-тежка и сложна.
Баба ми Людмила, на която съм кръстена, е дъщеря на юрист и полска графиня. Революцията я заварва като студентка медицинския факултет, където учи от година и половина. Това ѝ дава възможност по-късно да работи като медицинска сестра. Нейния съпруг Юрий е офицер. Семейството живее в Ростов на Дон. С започването на Гражданската война, двамата се записват като доброволци...

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

Причината да изберат България е най-вече, че страната е била православна. България е православна страна и се надяват да се върнат в Русия. Двамата се записват като доброволци в армията на Деникин. Отстъпвайки, стигат до Крим. Края на 20-а година започва евакуация и цялата зима прекарват в Галиполи в страшни лишения. През 1921 година цялата армия е разформирована и прехвърлена в България. Хората са разпределени в различни градове на страната като семейство на баба и дядо се установява в Перник. Част от бежанците заминават за Франция и други европейски страни, някои стигат и по-далече - Южна Америка, но моите баба и дядо решават да останат в България по няколко причини. Най-важната от тях е, че България е православна страна. Другата много важна причина е, че искат да са по-близо до родината си, тъй като се надявали,че Гражданската война скоро ще приключи и ще могат да се върнат да живеят в Русия.

- На кого сте кръстена Людмила?
- Кръстена съм на баба си Людмила, а брат ми на дядо Добри. Родът ни носи името на прадядо ни Балю, който е бил строителен предприемач в Шумен и заможен човек. Затова всичките му деца завършват образованието си в Русия, в Петербург. След това всички се връщат в България, само дядо ми Добри, както вече споменах, остава в Русия, в Москва, където работи в текстилните фабрики на тъста си.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

- Съхранен ли руският език в семейството ви? Запазени ли са традициите?
Вкъщи се говореше на руски. Всяка неделя ходехме в Руската църква, а вечер у нас идваха на чай руски семейства. Баща ми свиреше на китара и балалайка, пееха се руски песни. С годините възрастните един по един си отиваха, по-младите се разпиляхме, но традициите в семейството се запазиха. На децата и внуците говоря на руски. Отговорят на български, но, при нужда, и говорят

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

- Какво ви свързва конкретно с църквата „Св.Пантелеймон“, известна повече като „църквата на белогвардейците“ у нас?

- Тук може да се говори много. Връзката с храма дължа на родителите си, особено на баща си, който беше водеща фигура в цялостния живот в "Св.Пантелймон". Не помня кога храмът беше затворен и в него нямаше богослужения. През 1974 г. беше възстановен църковният съвет в руската църква "Св.Николай Чудотворец". Състоеше се от 5 души и татко беше един от тях. На него и Александър Редки беше възложено да възобновят дейността на храма "Св. Пантелеймон". Г-н Редки се зае с ремонтните дейности, а татко събра малък любителски хор, възстанови нотния материал и богослужените книги. Стана четец и и ръководител на хора. Майка също пееше в хора и му помагаше в трудовете. Възстанови и сестричеството, чиято основна дейност беше да подмага финансово нуждаещи се руснаци и обгрижва болни. Майка беше винаги до него. Постепенно включиха в дейността си и мене, и брат ми. На мене най-много ми харесваше пеенето и, когато татко почина, аз го заместих като ръководител на хора.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


Тук се венчаха децата ми и се кръстиха внуците ми. Чувствам храма като домашна църква

- Посещавате и до днес често службите в храма. Предавате ли вярата и любовта към Бог на следващите поколения?
- Аз и съпругът ми сме в храма всяка неделя и големите празници. С нас идва единят ни внук, който е постриган в иподякон и помага в олтара, и внучката ни. Най-големият ни внук също е иподякон и от четири години е певец и четец в храма "Свето Благовещение" в жк Дружба, където живеем.
На неделните св.Литургии се срещаме с брат ми, с когото сме много близки.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


- Доколкото ми е известно вие сте и в църковното настоятелство на храма Св.Пантелеймон в столицния кв. Княжево. Как се потготвя настоятелстовото и цялата енория да посрещнат юбилея на църквата – 100 години от издигането на светата обител?

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

- Подготовката за юбилея започна преди две години. Благодарение на отец Димитър се боядисаха стените в храма, почти са завършени стенописите в олтара, изцяло е ремонтиран и обновен притворът. От скоро в "Св.Пантелеймон" започна да служи отец Серафим, който с презвитера си дооправиха градинката в двора на храма. Отец Димитър отпечата програмата на тържествата, като централно място заема тържественста св.Литургия на 27 юли.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

Сигурно пропускам нещо, но като член на църковното настоятелство искам да благодаря на отец Димитър за огромните му усилия за благолепието на храма и да го уверя, че винаги стоим зад инициативите му.

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


- Какво ще пожелаете на всички енорияши, миряни, християни и посетители на храма Св.Пантелеймон в навечерието на двойния празник – 27 юли Денят на Свети Великомъченик Пантелеймон и 100 годишнината от построяването на храма?

- Ще пожелая Божията милост да е над всички нас, да укрепваме във вярата, защото само вярата в Бога ще ни помогне да живеем в тези сложни времена. Да съхраним любовта, да живеем по Божиите заповеди, както са живяли нашите предци, и да станем наследници на Царството Небесно .

Интервю на Оля Ал-Ахмед

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед

 Людмила Балева-Йорданова пред ФАКТИ:
Снимка: Оля Ал-Ахмед


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Московийски пропагандатор

    9 10 Отговор
    Избират я... А защо Московия е била против самостоятелна Българска църква? В момента Московия е Правопутинска с патриарх от КГБ.

    Коментиран от #4

  • 2 Вагнер

    2 2 Отговор
    И ние затова .хи хи хи
  • 3 Реалист

    2 4 Отговор
    А защо 20.000 от тези белогвардейци заминават за истанбул? Те не са ли били православни?
  • 4 Соваж бейби

    0 4 Отговор

    До коментар #1 от "Московийски пропагандатор":

    Хубав въпрос има логичен отговор написан е в историята.
    Значе като цяло религията без политика е хубаво нещо,но през вековете религията е омърсена целта е граби и владей ..Стигнало се до там че и Франция,Гърция,РИМ и Русия са искали кокала обаче кърле..ите са си наложили РИМ ....интригата е как да ги вземеш на серизно църквите за срамотията даже се бият всяка година на Божи гроб трите религии още не могат да постигнат мир между тях си,после някой им е виновен че хората не иска ни в църква да влезе ни да знае ?!
  • 5 фАНТОМасс

    2 3 Отговор
    А Бойкогвардейците избират Банкя , защото там е съсредоточена ПРОСТАШКАТА БОЙКОВЩИНА !