Много родители отглеждат децата си в духа на религиозните традиции с убеждението, че това е най-доброто за тях. Оказва се обаче, че този стремеж към религията не е необходим и още повече — не е предпоставка, че децата ще пораснат като примерни и съвестни членове на обществото, в което живеят, пише „Индипендънт“.
Редица проучвания показват, че децата, отглеждани без религия се справят по-добре и в някои области дори превъзхождат своите религиозни връстници.
В статия за в. „Лос Анджелис Таймс“, социологът Фил Цукерман наскоро обяснява, че извън възпитаването в на традиционни семейни ценности и поставянето на децата в морален вакуум, атеизъм може да даде по-добра яснота и представа за това, кое е правилно и кое погрешно — защото вярванията могат по-лесно да се вкоренят в съзнанието, когато се говори за съпричастност, отколкото когато се втълпява страх за наказание в отвъдното.
Той открива, че светското възпитание осигурява на децата твърди морални основи и ценности.
"Семейният живот, в който религията отсъства, е изпълнен със свои собствени представи, които обясняват и внушават морални ценности и обогатяват етичните правила. Основополагащи са рационалното решаване на проблеми, личната независимост, свободното мислене, избягването на физически наказания, насърчаването на любопитството и най-вече съпричастността", пише Цукерман.
Той обясни, че за нерелигиозните семейства, моралът до голяма степен произтича от принципите на взаимна съпричастност: с други думи, ние се отнасяме към другите така, както бихме искали те да се отнасят с нас. Този фундаментален етичен императив не изисква намесата на някакво свръхестествено същество, което да налага волята си.
Той цитира проучвания, според които тийнейджърите, възпитани в семейство на атеисти са по-малко загрижени за това как биха се вписали в средата, по-толерантни са към другите, по-малко вероятно е да се проявят като расисти и са по-склонни да подкрепят равноправието на жените и правата на хомосексуалистите.
Цукерман също посочва, че атеистите по-рядко проявяват престъпни наклонности като възрастни, позовавайки се на статистика на Федералното бюро, според която по-малко от 1% от броя на затворниците в САЩ са атеисти.
Междувременно проучване, проведено от Университета на Чикаго е установило, че децата, отгледани в светски семейства, показват повече съпричастност и доброта, отколкото тези, отгледани от религиозни родители. Проучването, проведено сред повече от 1000 деца на възраст между 5 и 12 г. е установено, че: "в религиозните семейства алтруистичното поведение на децата е значително по-слабо изразено."
Професор Жан Десети, ръководител на изследването, коментира: "Нашите резултати противоречат на здравия разум и популярното схващане, че децата, идващи от религиозни домакинства са по-състрадателни и любезни към другите. Според данните от нашето изследване, децата, отглеждани от родители атеисти са много по-щедри и безкористни. "
Той прави анализ на поведението на деца от различни религиозни общности. За експеримента Десети им раздава стикери, с които да играят. Резултатите показват, че децата от християнски и мюсюлмански семейства са по-малко благосклонни да споделят с останалите своите стикери.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 АГЕНТ ТЕНЕВ
14:29 19.03.2017
2 край на религията
21:08 01.05.2023