Витаминните на хапчета и храните добавки не само, че не са заместител на здравословното хранене, но също така и не осигуряват никаква полза за нашето здраве. С други думи — те са безполезни, а в някои случаи могат и да ни навредят. Това сочат резултатите от скорошно изследване, публикувано в списанието на Американската асоциация на кардиолозите.
Изследователите стигнали до заключението, че витамините, които фармацевтичните компании предлагат под формата на хапчета, като например капсулите витамин С, не само са безполезни, а някои от тях дори могат да увеличат риска от смърт.
Ето защо екипът от специалисти съветва хората да не приемат необходимите за организма хранителни вещества чрез хапчета, а да си ги набавят директно от природата, чрез плодове и зеленчуци.
Изследователите от Болница Сент Майкъл и Университета в Торонто разглеждат най-често срещаните добавки, които масовите потребители използват, включително витамините А, В1, В2, В3 (ниацин), В6, В9 (фолиева киселина), C, D и Е.
В проучването си те включват и минералите бета-каротин, калций, желязо, цинк, магнезий и селен.
Резултатите показали, че хапчетата с мултивитамини, витамин D, калций и витамин С не осигуряват никаква полза за нашето по-добро здравословно състояние. Това означава, че колкото и да ги пием, рискът от сърдечно-съдови заболявания, инфаркти, удар или преждевременна смърт си остава все същият.
В същото време учените открили, че някои от медикаментите, включително ниацинът и антиоксидантите, могат да се окажат по-скоро вредни при продължителен прием и повишават риска от преждевременна смърт.
Ниацинът често се приема за подобряване на нивата на холестерола, поддържането на здравето на кожата и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
В рамките на изследването те констатирали, че като източник на "нормални" витамини, други полезни вещества и микроелементи могат да се използват единствено натурални продукти, а фармацевтичните препарати не оказват почти никакво въздействие, като по-специално витамините А, С и Е се приемат от организма само при консумация на зеленчуци и плодове.
По-рано бе изяснено, че недостигът на витамин D не влияе върху състоянието и здравето на мозъка, макар да бе смятан за една от причините за развитие на болестта на Алцхаймер.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 има истина
18:52 23.07.2018
2 Go_Sho
Аман от тия говедари, само ни ги пробутвате, за щяло и не щяло.
20:23 23.07.2018
3 Гочо
00:04 24.07.2018
4 Просия
09:08 24.07.2018
5 ко9
Всички хора консумирали кисели краставички през 1900г. са умрели!
Следователно - киселите краставички повишават риска от смърт!
20:13 24.07.2018