В културните традиции на всяка нация има уникални обичаи, които често могат ни да изненадат. Швеция, известна със своите дълги зимни нощи, северни сияния и обширни гори, притежава една традиция, която със сигурност буди любопитство - консумацията на подсолена развалена риба, известна като "сурстрьоминг".
История и произход
Сурстрьоминг (surströmming) буквално означава "кисела херинга" и представлява традиционно шведско ястие, което се приготвя чрез ферментация на балтийска херинга. Тази практика датира от XVI век, когато методите за съхранение на храна са били ограничени. Солта е била скъпа и недостатъчна, затова рибата се е съхранявала чрез ферментация - процес, който намалява необходимото количество сол.
Как се приготвя сюрстрьоминг?
Приготвянето на сюрстрьоминг е дълъг процес, който започва с улова на херинга през пролетта. Рибата се чисти и осолява леко, след което се оставя да ферментира в големи бъчви за няколко месеца. След първоначалната ферментация, рибата се поставя в консерви, където процесът продължава. Тези консерви се оставят да "узреят" за още няколко месеца преди да бъдат готови за консумация.
Как се консумира сюрстрьоминг?
Сурстрьоминг се сервира традиционно с тънък хляб, варени картофи, лук и заквасена сметана. Важна част от консумацията на сурстрьоминг е начинът, по който се отваря консервата. Тъй като миризмите, произведени по време на ферментацията, могат да бъдат изключително силни, консерва се препоръчва да се отваря на открито.
Ароматът на сурстрьоминг е силен и остър често описван като "изключително неприятен" от тези, които не са свикнали с него. Въпреки това, за много шведи този аромат е свързан с традиция и носталгия.
Културна стойност
Консумацията на сурстрьоминг не е просто хранителен обичай, а културно събитие, което обединява хората. Много шведи организират специални събирания, наречени "kräftskiva", където се събират със семейство и приятели, за да се насладят на тази уникална храна.
Сурстрьоминг е уникална част от шведската култура, която демонстрира как хората могат да се адаптират към условията на живот и да създадат традиции, които обединяват общности. Макар и да не е за всеки, този ферментирал деликатес продължава да бъде символ на шведската изобретателност и дух. Ако някога имате възможност да опитате сурстрьоминг, не се колебайте - това е автентичен вкус на Швеция, който ще ви остави незабравими спомени.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рагнър Лодброк
11:17 08.07.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 метиламин
11:40 08.07.2024
4 Оракула от Делфи
Киселото зеле е също ферментирал продукт, бабек и суджук , вино и боза, бира и
туршия, но не са развалени продукти!
Че мириче на мърша , е съвсем друго!
Затваряш ноздрите , взимаш гроздовата ракия и нагъваш!
Опитвал съм я лесно се дъвчи , но и повръща!
11:45 08.07.2024
5 Смрад
Коментиран от #6
11:46 08.07.2024
6 ОТ ВТОРАТА
До коментар #5 от "Смрад":
Т.нар.полит.сила11:55 08.07.2024
7 Гунчо
Впрочем, шведите са "цивилизовани", а много от северните народи имат съвсем гнусни ястия - заквасени в блато трупове на животни (при необходимост и хора), нарича се "копалхен". Но ако не си го ял от дете, нямаш защитна реакция и се тровиш до смърт, понеже трупното ферментирало месо съдържа отрови като ботулин и др.
12:04 08.07.2024
8 мани беги
Коментиран от #9
12:05 08.07.2024
9 Гунчо
До коментар #8 от "мани беги":
Зависи от рибата, стандарта на живота, данъците. За Гърция не знам, но в Кауф исландска и норвежка скумрия беше през зимата в акция от 4 до 5 лева. Исладската е най-тлъстата и полезната.12:17 08.07.2024
10 Деса Дуловска
12:26 08.07.2024