8 Август, 2024 17:15 813 11

Учени: Самотните хора сънуват повече и по-силни кошмари

  • самота-
  • кошмари-
  • учени

Според екипа от учени, изследвали проблема, стресът е част от връзката между самотата и честота и интензивността на кошмарите

Учени: Самотните хора сънуват повече и по-силни кошмари - 1
Снимка: Shutterstock

Самотата е свързана с повишена честота и интензивност на кошмарите, съобщи „Медикъл експрес“, позовавайки се на американски учени.

Тези открития са от съществена значимост, тъй като самотата и нарушенията на съня са сериозни проблеми за общественото здраве, каза Колин Хес от Държавния университет в Орегон. Те са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания, инсулт и преждевременна смърт.

Според екипа от учени, изследвали проблема, стресът е част от връзката между самотата и честота и интензивността на кошмарите. Други фактори, свързващи самотата с кошмарите, са тревога, безпокойство, повишена бдителност и съсредоточеност.

Резултатите от проучването, ръководено от Кори Флойд от университета в Аризона, не само хвърлят светлина върху потенциалните неблагоприятни последици от малкото социални отношения, но и съответстват на факта, че чувството за принадлежност е от изключително значение за оцеляване на хората.

„Междуличностните отношения са основна човешка потребност“, каза Хес. „Когато нуждата на хората от силни взаимоотношения не е задоволена, те страдат физически, психически и социално. Точно както гладът или умората означават, че не сте получили достатъчно калории или не сте спали, самотата се развива, за да предупреди хората, че нуждите им от социални отношения не са задоволени.“

Изследователите посочват, че самотата е широко разпространено състояние, което значително пречи на благосъстоянието, като причинява страдания в различни форми, включително нарушен сън. Кошмарите са един от начините за влошаване на качеството на съня.

Изследването е проведено в САЩ с 1600 човека на възраст от 18 до 81 години. Според Хес откритията, които свързват самотата с кошмарите, е по-скоро корелативен, отколкото причинно-следствен ефект.

Резултатите предлагат и обяснение за кошмарите, което се корени в еволюцията, а не във факторите на заобикалящата среда, като например преживяната травма. Хората са еволюирали да изпитват стрес, да размишляват и да са особено бдителни, когато са самотни.

Статистическите данни от проучването включват различни рискове от самотата. Това са 29% увеличен риск от сърдечни заболявания, 32% - от инсулт, 50% - от развитие на деменция при възрастните хора и повече от 60% вероятност за преждевременна смърт.

Освен това хората, които често се чувстват самотни, са склонни да развият депресия два пъти повече, отколкото при тези, които рядко или никога не се чувстват по този начин.

Изследването е публикувано в Journal of Psychology, предава БТА.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тома

    1 3 Отговор
    Дано бати Бойко прочете това
  • 2 Сънищата

    2 6 Отговор
    Са истинска реалност , но идват от пътуването на душата ви в други реалности ! Някои посветени могат да ги контролират !

    Коментиран от #9

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Бухаха

    1 3 Отговор
    Тези които не са толкова самотни имат възможност да провеждат кратка физиотерапия преди да заспят за по- дълбок сън без кошмари...

    Коментиран от #7

  • 6 CивaЗoнa

    1 2 Отговор
    Cивa Зoнa e много ефектен филм.
  • 7 много си ограничен

    2 2 Отговор

    До коментар #5 от "Бухаха":

    Не сънувам кошмари и нямам нужда от физиотерапия.
  • 8 Георги Илиев Митев

    2 1 Отговор
    Тези учени са очевидно от криминалния контингент . Колко лесно , удобно и приятно е за тях да правят внушения и изнудват хората.
  • 9 Госあ

    0 3 Отговор

    До коментар #2 от "Сънищата":

    Карлос Кастанеда ти е дошъл в повече 😄
  • 10 Факт

    2 1 Отговор
    Не сме самотни.
  • 11 Госあ

    2 2 Отговор
    Чакам английските или американски учени да публикуват корелацията между прелета на щъркелите пролетта и новородените бебета 😂