15 Ноември, 2024 10:31, обновена 16 Ноември, 2024 04:15 1 849 1

Последната "суперлуна" за годината озари нощното небе

  • леониди-
  • метеорен поток-
  • метеори-
  • метеорити-
  • пик-
  • суперлуна-
  • пълнолуние

Този уикенд наблюдаваме пика на метеорния поток Леониди

Последната "суперлуна" за годината озари нощното небе - 1
Снимка: YouTube

Последната "суперлуна" за годината озари нощното небе у нас снощи, предаде БНТ.

За четвърти път тази година луната достигна най-близката си точка до Земята в орбита. Точно в 23.28 часа местно време можехме да се насладим най-добре на пълния ѝ образ.

Явлението е наречено още "Боброва луна", защото по това време на годината бобрите се подготвят за зимата.

Суперлуната винаги е спираща дъха гледка, но този път тя е почти пълна и се очаква да закрие всички "падащи звезди", освен най-ярките, когато метеорният поток Леониди достигне своя пик този уикенд, предаде Асошиейтед прес.

Леонидите са известни с високоскоростните си метеори, които могат да се движат със скорост около 70 километра в секунда, допълва БТА.

Последната
Снимка: Shutterstock

"За съжаление тази година условията за наблюдение ще бъдат повлияни от почти пълната луна", каза Шиам Баладжи от Кралския колеж в Лондон. "Наблюдението в ранните сутрешни часове, когато луната е по-ниско в небето, може да подобри шансовете ви да видите повече метеори".

При идеални условия почитателите на небесните спектакли могат да наблюдават до 15 "падащи звезди" на час от метеорния поток Леониди.

Тази година пикът на активността в неделя ще настъпи, когато Луната е 98 процента пълна. Метеорният поток Леониди ще продължи до 2 декември. Метеорните потоци обикновено са най-видими между полунощ и преди разсъмване. По-лесно е да се видят "падащи" звезди под тъмно небе, далеч от градските светлини. Метеорните потоци също са най-забележими в безоблачни нощи, когато Луната намалява най-много.

Макар да не поднасят впечатляващ спектакъл като прочутите августовски Персеиди и декемврийските Джеминиди, "скромните" Леониди също имат какво да предложат. Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Лъв (Leo), откъдето произлиза и наименованието му.

Леонидите, чието родителско тяло е кометата 55P Темпъл-Тътъл, са един от най-старите известни метеорни потоци, както и един от най-бързите. Леонидите се движат със скорост около 70 километра в секунда и са считани за едни от най-бързите метеори. Поради тази причина е трудно да бъдат проследени ефективно с бинокли и телескопи.

Октомври предложи рядко небесно зрелище - най-ярката за тази година суперлуна, съчетана с преминаваща комета.

Следващият голям метеорен поток е Джеминидите, чийто пик е в средата на декември.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 По колко са билетите

    1 0 Отговор
    Хората си гледат цирка в партийния дом, сеира е голям.