Last news in Fakti

11 Октомври, 2011 10:12 1 137 0

Туск ликува, а с него и Германия

  • полша-
  • избори

В Германия въздъхнаха с облекчение след изборите в Полша, където

Туск ликува, а с него и Германия - 1
EPA/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Това не беше изненада, но във всички случаи исторически момент: за пръв път след демократичния обрат през 1989 полските гласоподаватели потвърждават мандата на едно правителство. Либерално-консервативната "Гражданска платформа" успя да остави зад себе си национално-консервативната партия "Право и справедливост" на Ярослав Качински.


Протестният вот не стана антиевропейски

 

Изненада предизвика успехът на протестната партия на ексцентричния милионер Януш Паликот, чиято партия събра 10 процента от гласовете, благодарение на протестния вот. Тя ще бъде явно третата сила в Сейма. Катастрофално пък беше представянето на посткомунистите (8 процента), които никога не са били толкова слаби. При това положение може да се очаква, че Полша и занапред ще бъде управлявана от коалицията между "Гражданска платформа" и Селската партия.

Победата на Туск се дължи на неговата успешна икономическа политика. Полша излезе почти суха от световната финансова криза. Икономиката на страната се развива с увеличаващ се прираст /в момента към 3,5% годишно/; безработицата намалява; инвестиционният бум се вижда с просто око. Догодина Полша за пръв път ще бъде (съ)домакин на Европейското първенство по футбол: строят се модерни стадиони и аутобани, обновява се наличната инфраструктура.

Благодарение на прагматичния курс, следван през последните четири години, Варшава е ценен партньор в ЕС. Освен това до края на годината страната е ротационен председател на ЕС, което повишава още повече международния й престиж.

 

Провалът на една провокация


За полско-германските отношения утвърждаването на досегашната управляваща коалиция е истинска благодат. През последните дни Ярослав Качински се опита да разпали антигермански настроения, с цел да мобилизира консервативните избиратели.

Той отправи необосновани обвинения към канцлерката Меркел, че се опитвала да присъедини към Германия бивши германски територии. Идването й на власт в Берлин, твърдеше Качински, не било случайно; тя била инструмент на някакви неназовани от него сили.

Само че този опит за заиграване със страховете и предубежденията се провали. Днес поляците гледат на германците много по-положително, отколкото само допреди няколко години - благодарение и на разумната политика на премиера Туск. Полските избиратели възнаградиха неговия курс, като гласуваха за продължаването му. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА